Zyrtari britanik: Njerëzve mund t’u duhet të vaksinohen për Covid-19 në 10 vitet e ardhshme

schedule16:02 - 22 Qershor, 2021

schedule 16:02 - 22 Qershor, 2021

Njerëzit mund të kenë nevojë për ta bërë vaksinën kundër koronavirusit për të paktën 10 vite rresh. Ky është parashikimi që ka një zyrtar i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe. Chris Hopson, zyrtar i Shërbimit Kombëtar Shëndetësor në Britani u shpreh se vaksinat mund të jenë të nevojshme për dekadën e ardhshme.

Po ashtu, Hopson i bëri thirrje qeverisë që t’i japë shërbimit shëndetësor kohë për të planifikuar fushatat e mundshme përforcuese për vaksinat Covid-19 për t’i bërë ato “biznes si zakonisht” në vend të “përgjigjes emergjente”.

“Vaksinat e grupit fillojnë në shtator, kështu që nëse do të bëjmë një dozë në një krah dhe një dozë në tjetër, këtë duhet ta dimë shumë shpejt.”

Komentet e Chris Hopson vijnë në një kohë kur Matt Hancock është zotuar që të përcaktojë planet për fushatën e vaksinave Covid për vjeshtën, në javët e ardhshme. s.b/abcnews.al/