Zgjedhja e kreut të PD, hidhet shorti, kush renditet i pari në listë mes Berishës dhe Elezit

schedule13:21 - 16 Maj, 2022

schedule 13:21 - 16 Maj, 2022

Teksa na ndajnë disa ditë nga zgjedhjet për kreun e ri të PD, Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale në Partinë Demokratike ka zbardhur përmajtjen e fletës së votimit.

Sipas njoftiomit të Komisionit të Rithemelimit, i pari në fletën e votimit është vendosur ish-kryeministri Sali Berisha kurse i dyti rivali i tij Ibsen Elezi.

Njoftimi i plotë

Miratimi i fletës së votimit për kryetar të PD. Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale, njofton se në mbledhjen e datës 16.05.2022, ora 11.30, u hodh shorti për renditjen e kandidatëve në fletën e votimit, në prezencë të përfaqësuesve të tyre. Pas hedhjes së shortit, renditja e emrave në fletën e votimit është:

1. Sali Berisha
2. Ibsen Elezi

Data 22 maj për zgjedhje të kryetarit të ri të PD u caktua nga Kuvendi i 30 prillit, ndërsa duket se do të zhvillohen në një kohë kur gjykata ende nuk e ka thënë fjalën e fundit se kujt i përket drejtimi i selisë blu.

/abcnews.al