Zëra kundër Putinit në Kremlin, anëtari i rrethit të ngushtë e kritikon hapur për dështimet

schedule15:21 - 7 Tetor, 2022

schedule 15:21 - 7 Tetor, 2022

Një anëtar i rrethit të brendshëm të Vladimir Putin u përball drejtpërdrejt me presidentin rus për gabimet dhe dështimet në luftën në Ukrainë, ka raportuar Washington Post, duke cituar inteligjencën amerikane.

Individi, emri i të cilit Post nuk e përmendi, thuhet se i ka shprehur shqetësim Putinit për keqmenaxhimin e përpjekjeve të luftës dhe gabimet që po bëhen nga udhëheqësit ushtarakë të Rusisë.

“Që nga fillimi i okupimit, ne kemi qenë dëshmitarë të një alarmi në rritje nga një numër i rrethit të brendshëm të Putinit. Vlerësimet tona sugjerojnë se ato ushtrohen veçanërisht nga humbjet e fundit ruse, drejtimi i gabuar dhe mangësitë e gjera ushtarake”, tha zyrtari

“Ka shumë njerëz që janë të bindur se kjo nuk po shkon mirë ose nuk është rruga e duhur e veprimit”, tha një zyrtar tjetër.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pranoi se kishte pasur mosmarrëveshje rreth luftës, por shtoi se e gjitha ishte pjesë e procesit të zakonshëm të punës.

“Nuk është shenjë e ndonjë ndarjeje”, tha ai. /abcnews.al