Zelensky: Asetet ruse duhet të konfiskohen për të financuar rindërtimin e Ukrainës

schedule23:27 - 20 Maj, 2022

schedule 23:27 - 20 Maj, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje aleatëve të Ukrainës që të nënshkruajnë një marrëveshje shumëpalëshe, duke krijuar një mekanizëm për të kompensuar çdo person që ka vuajtur nga veprimet e ushtrisë ruse.

Duke folur në fjalimin e tij të natës, Zelensky tha se fondet dhe pronat ruse që ndodhen në vendet aleate duhet të konfiskohen ose ngrihen dhe më pas të konfiskohen dhe të drejtohen në një fond të krijuar posaçërisht nga i cili të gjithë të prekur nga agresioni rus do të jenë në gjendje të marrin kompensimin e duhur.

“Ne po punojmë për të siguruar që Rusia të kompensojë, në një mënyrë ose në një tjetër, për gjithçka që ka shkatërruar në Ukrainë.

“Çdo shtëpi e djegur, çdo shkollë e rrënuar, spital i rrënuar, secila shtëpi e kulturës dhe infrastrukturës e hedhur në erë, çdo ndërmarrje e shkatërruar, çdo biznes është ndalur.

“Rusia do të ndiejë peshën e vërtetë të çdo rakete, çdo bombe dhe çdo rakete që ka lëshuar në të gjithë Ukrainën”.

Më herët, ministri gjerman i financave, Christian Lindner tha se sekuestrimi i aseteve ruse për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës ishte një mundësi, pas një samiti të G7 në Gjermani.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha më parë se plani për të përdorur asetet e sekuestruara ruse për të paguar për rindërtimin në Ukrainë do të ishte “vjedhje e plotë”.