Zelandë e re, sërish frikë për atentate

schedule19:37 - 30 Prill, 2019

schedule 19:37 - 30 Prill, 2019

Në Zelandën e Re është rikthyer frika e atentateve terroriste pasi një person është arrestuar në banesën e tij në zotërim të armëve, municioneve dhe pakove bombë. Arrestimi vjen pak kohë pas atentateve të 15 marsit, kur një person sulmoi me armë zjarri dy xhami në kryeqytetin Kristçërç, duke vrarë të paktën 50 persona dhe plagosur shumë të tjerë. Lajmin e ka bërë të ditur policia vendase, e cila ka evakuuar zonën dhe e ka izoluar atë, duke kujtuar se edhe atentatori i xhamive u gjet në posedim të armëve dhe dy bombave artizanale në makinën e tij. Hetuesit megjithatë kanë refuzuar të prononcohen nëse arrestimi i së martës i një 33-vjeçari ka lidhje me atentatet e 15 marsit.

/ABC News Albania 24/7