Zbulohet një specie e re e dinosaurëve mishngrënës me trup “aerodinamik” si pinguini

schedule02:33 - 2 Dhjetor, 2022

schedule 02:33 - 2 Dhjetor, 2022

Një specie e re dinosauri me një trup “aerodinamik” të ngjashëm me atë të pinguinëve është zbuluar nga paleontologët në Mongoli. Studiuesi nga Koreja e Jugut gjetën mbetje të fosilizuara (një skelet pothuajse i plotë me një kafkë, shpinë dhe disa gjymtyrë) të specieve të reja në provincën Omnogovi.

Dinozauri i ri u emërua “Natovenator polydontus” që do të thotë “gjuetar noti me shumë dhëmbë”. Vlerësohet të ketë qenë një grabitqar gjysmë ujor me një qafë të gjatë të ngjashme me atë të patës moderne. Shkencëtarët besojnë se ushqehej kryesisht me peshq dhe insekte.

 

/abcnews.al