“Zbërthehet” banda famëkeqe shqiptare në Greqi, nga mjeti luksoz tek anëtari me aftësi të kufizuara lëvizëse

schedule18:55 - 28 Janar, 2023

schedule 18:55 - 28 Janar, 2023

Pas një hetimi një mujor dhe sistematik, policia greke ka zbërthyer një organizatë kriminale të përbërë nga shqiptarë.

Më 27 janar në Korinth dhe Atikë, u arrestua 4 anëtarë të bandës, të moshës 26 deri në 44 vjeç, për vepra të ndryshme penale, kryesisht atë të vjedhjeve.

Nga hetimet deri më sot, janë zbuluar të paktën 21 vjedhje të realizuar nga kjo bandë në të gjithë Greqinë, të cilët vetëm, në 5 muajt e fundit ka përfituar  të paktën 200 mijë euro.

Shqiptarët e kanë nisur aktivitetin e tyre kriminal që nga gushti 2022, ndërsa kryen grabitje në disa qytete të ndryshme.

Ata lëviznin me një mercedez luksoz, ndërsa dobësia e tyre ishin bizhuteritë, metalet e çmuara, orat e shtrenjta Rolex.

Ata futeshin nëpër banesa thyer xhamat, dyert e ballkonit apo edhe dyert kryesore dhe pasi merrnin ata gjëra me vlerë, hiptnin në automjetin  luksoz dhe largoheshin me shpejtësi.

Anëtari  drejtues i organizatës jetonte në një fshat të largët rural të Korinthit, konkretisht në Stimaga. Një fshat fshat me pak banorë, që banditi shqiptar të kalonte pa u vënë re, larg organeve të ndjekjes. Dhe shoferi është gjithashtu një anëtar kyç i organizatës banues në Atikë, pasi përfitonte nga paaftësia e tij e veçantë lëvizëse.

Tregues i nivelit të veprimit dhe organizimit të tyre, thuajse nuk përmendnin emrat e tyre normalë , ndërronin shpesh lidhjet dhe aparaturat telefonike, ndërsa ato që përdornin gjatë vjedhjeve dhe në jetën e tyre të përditshme deklaroheshin kryesisht në numra fantazmë. Kalimi i shpeshtë i tyre i paligjshëm nga zona greke në Shqipëri dhe qëndrimi i tyre për disa ditë atje vështirësoi punën e policisë dhe hetimin.

Karakteristike ishin dialogët mes anëtarëve kur po përfundonin vjedhjen si dhe fshehin mjetet dhe sendet e vjedhura:

ANËTAR 1: Përpara

ANËTAR 2: ANËTAR

1: Unë jam këtu poshtë, këtu afër

ANËTAR 2: Ku je poshtë ?

ANËTAR 1: Unë jam këtu lart, po zbres, pikërisht këtu te dera jam

ANËTAR 2: Dilni

ANËTAR 1: “…. dorezat..?”

ANËTAR 2: “Vëre në timon… e kuptove?…”

Nga kontrollet e kryera në Korinth dhe Atikë me asistencën e shërbimeve të tjera policore janë gjetur dhe konfiskuar:

· Shuma prej 13.000 euro.

·Shumë orë, bizhuteri dhe bizhuteri

· Elektronikë,

· Shumë celularë, karta sim,

· Shumë mjete për vjedhje.r.t/abcnews.al