Zaev dhe Tsipras kandidatë për çmimin Nobel të Paqes

schedule13:02 - 26 Janar, 2019

schedule 13:02 - 26 Janar, 2019

Ratifikimi i Marrëveshjes së Prespës së fundmi dhe në parlamentin grek, duke konfirmuar lindjen e Maqedonisë së Veriut, u përshëndet nga liderë të ndryshëm ndërkombëtarë. Tashmë kryeministrat Tsipras dhe Zaev janë kandidatë për çmimin Nobel për Paqen.

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev janë emëruar për çmimin Nobel të Paqes 2019.

Liderët e grupit socialist dhe demokrat në Parlamentin Europian, grupi i kryesuar nga Udo Bullmann i të Gjelbërve, Aleanca e Lirë Europiane dhe e majta e bashkuar europiane dhe e majta e gjelbër nordike shprehën mbështetjen e tyre pro kësaj kandidature. Lajmi raportohet nga agjencia e lajmeve ANA duke iu referuar burimeve ekskluzive.

Në një deklaratë të përbashkët të nënshkruar nga tre partitë theksohet se “Marrëveshja e Prespës” mes Greqisë dhe Republikës ish-Jugosllave të Maqedonisë (FYROM) i jep fund një mosmarrëveshje të gjatë dhe sjell qëndrueshmëri në rajonin e Ballkanit Perëndimor./abcnews.al