Xabi Alonso qartëson të ardhmen e tij

schedule12:49 - 17 Nëntor, 2021

schedule 12:49 - 17 Nëntor, 2021

Trajneri i Sanse, një filial i Real Sociedad, Xabi Alonso, ka pastruar të ardhmen e tij në një intervistë për ‘The Athletic’. ” Secili merr vendimet e veta. Unë përpiqem të bëj hapat që vendos unë dhe të mos shtyhem në diçka. Kam ambicie të drejtoj një ekip elitar, por nuk jam në nxitim. Jam i lumtur këtu ku jam,  tani mendoj vetëm të na mbaj në të dytën”, siguroi zoti.

Alonso shpjegoi gjithashtu se kjo e bëri atë të fillonte karrierën e tij si trajner në shkollën ku u rrit si futbollist.  “Pasi jam larguar për kaq shumë vite, ka gjithmonë një kohë për të ardhur në shtëpi”, thotë ai .

Po filloja një karrierë të re dhe e dija se do të mësoja këtu, të kisha durimin dhe mbështetjen e kaq shumë njerëzve. Këtu është një model shumë i qartë, me mbështetje, lehtësira, komunikim, gjithçka është shumë e natyrshme, shumë fluide. Procesi po më ndihmon të njoh veten, të korrigjoj gjërat, të bëj gabime . Ky është një vend ku keni pak më shumë hapësirë ​​për të mësuar. Lojtarët gjithashtu më mësojnë shumë, çfarë është të stërvitesh, të luash, të komunikosh dhe të shpjegosh. Ky është sezoni im i tretë dhe po shkon mirë”, thotë ai. r.t/abcnews.al