Wenger dhe Ferguson në “Hall of Fame”, Premier League nderon dy trajnerët më të mirë në Angli

schedule14:56 - 29 Mars, 2023

schedule 14:56 - 29 Mars, 2023

Arsen Wenger dhe Sir Alex Ferguson u bënë trajnerët e parë në histori që u futën në “Hall of Fame” në Premier League.

Wenger u ul 828 herë në stolin e Arsenalit, duke numdëruar 476 fitore dhe duke fituar titullin e Premier League 3 herë. Ai është i vetmi që e çoi skuadrën e tij drejt një titulli të jashtëzakonshëm, prej nga vjen emri “invicibles” për ekipin e sezonit 2003-2004.

Ferguson mori përsipër një United që ishte i shkëlqyeshëm vetëm në emër dhe pavarësisht një fillimi të vështirë, ai i dërgoi ata në 13 tituj të ligës angleze. Të dy u bashkuan për 16 tituj të ligës dhe përbënin një nga rivalitetet më të njohura dhe më të gjata në hisëtorinë e ligës. Është nderimi më i lartë që mund t’i bëhen atyre nga Premier League./ h.ll/abcnews.al