Vuçiç: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritonin fillimin e negociatave

schedule15:16 - 23 Qershor, 2022

schedule 15:16 - 23 Qershor, 2022

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, nga Brukseli në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i meritonin negociata me BE dhe se ndaj tyre është bërë padrejtësi. 

Fjala e Presidentit Vuçiç :

“Fillimisht, faleminderit që erdhët në konferencën tonë. Dimitari dhe Edi folën në emër të vendeve të tyre, dhe unë do të flas në emër të Serbisë. Asgjë nuk ndodhi më sot. Si Shqipëria ashtu edhe Maqedonia e Veriut e meritonin fillimin e negociatave.”

“Nëse bëni një analizë të bashkëpunimit tonë me BE-në, do të shihni se Serbia në 4 muajt e fundit ka rritur tregtinë me BE-në për më shumë se 30 për qind, do të arrijmë në 40 miliardë euro këtë vit, që nuk është pak. figura.Serbia”.

“Udhëheqësit e BE-së na dëgjuan sot për tre ose katër orë.

“Unë kam qenë një nga folësit e fundit.”

“2629 artikuj të botuar në mediat evropiane për Serbinë pas sulmit rus ndaj Serbisë duke kërcënuar të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. A keni dëgjuar ndonjëherë një falje për këto trillime.”

Aleksandar Vuçiq, Bruksel
FOTO: PINK PRINTSCREEN

Dimitar Kovaçevski thotë se vendi i tij po humb kohën e çmuar që nuk është në dispozicion.

“Kjo që po ndodh tani është një problem i madh dhe një goditje e madhe për kredibilitetin e BE-së – tha kryeministri i Maqedonisë së Veriut dhe tha se vendi ka bërë shumë deri më tani dhe ka marrë disa vendime të vështira, dhe tani është koha për BE-ja të përmbushë premtimet e saj. çfarë të re”.

Ai falënderoi Macron për angazhimin e tij për zgjidhjen e problemeve në negociatat mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.

“Ne kemi bërë gjithçka, tani BE-ja është në lëvizje”, shtoi kryeministri i Maqedonisë së Veriut.

Dimitar Kovaçevski
DIMITAR KOVAČEVSKI FOTO : RTS PRINTSCREEN

Edi Rama tha:

“Më lejoni të shpreh dhimbjen time për BE-në. Më vjen keq për ta. Unë u përpoqa të theksoj disa gjëra në takim. Shpresoj t’i ndihmojmë ata. Unë u përpoqa të them disa gjëra në takim, do të ndaj disa nga Asnjëri prej nesh nuk e dëgjon si evropianë, por si mysafirë, dhe kjo është vërtet shqetësuese. Edhe një pandemi apo një luftë nuk arriti t’i bashkojë evropianët.”

Rama kujton se Maqedonia e Veriut ka 17 vjet që është kandidate për anëtarësim në BE dhe se ka ndryshuar edhe emrin, ndërsa Shqipëria ka 8 vite që pret.

Imagjinoni që Franca të ndryshojë emrin e saj”, tha Rama.

Ai shtoi se “Bullgaria është një turp”, por se nuk është arsyeja e vetme për të ndaluar procesin e zgjerimit të BE-së. Ai thekson se pavarësisht gjithçkaje, vendet e Ballkanit do të jenë në BE. Ai gjithashtu ka mbrojtur liberalizimin e vizave për shtetin e Kosovës.

“Mos na e vrisni besimin në të ardhmen tonë evropiane, se shqiptarët besojnë ende”.

Edi Rama
EDI RAMA FOTO: RTS PRINTSCREEN

Presidenti Vuçiq, si dhe Rama dhe Kovaçevski, morën pjesë sot në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel.

Takimi i liderëve të BE-së dhe gjashtë partnerëve nga Ballkani Perëndimor zgjati gati katër orë. /abcnews.al/