Vrimat e zeza në hapësirë, SpaceX lëshon teleskopin e NASA-s

schedule13:57 - 9 Dhjetor, 2021

schedule 13:57 - 9 Dhjetor, 2021

Falcon 9, është raketa e radhës e lëshuar nga Space X ​​në hapësirë ​​satelitin IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer).

Sateliti IXPE u njoftua për herë të parë në vitin 2017 dhe është i pari që mat polarizimin e rrezeve X që vijnë nga burime kozmike si vrimat e zeza dhe yjet neutron. Mediat raportojnë se ai është një satelit me madhësi frigoriferi që ka tre teleskopë për të gjurmuar dhe matur drejtimin, kohën e mbërritjes, energjinë dhe polarizimin e dritës.

NASA pritet që pas kombinimit të të dhënave të teleskopëve të ketë mundësi që të  formojë imazhe që mund të na japin një pasqyrë më të mirë se si funksionojnë objektet misterioze qiellore që lëshojnë rreze X.

Shkencëtarët shpresojnë të fitojnë një pasqyrë më të mirë në strukturën e Mjegullnajës së Gaforres, një mbetje e një supernova me një yll neutron që rrotullohet me shpejtësi në qendër.

Duke vëzhguar vrimat e zeza, IXPE do t’i ndihmojë shkencëtarët të mësojnë më shumë dhe të zgjerojnë njohuritë e njerëzimit për rajonet e universit që janë pak të njohura për ne./abcnews.al