Vrasja e një oficeri me ngjyrë nga një koleg në Britani, më shumë se 100 policë dorëzojnë armët

schedule11:33 - 25 Shtator, 2023

schedule 11:33 - 25 Shtator, 2023

Ushtria britanike tha të dielën se ishte e gatshme të ndihmonte, nëse është e nevojshme, policinë e Londrës, shumë prej anëtarëve të së cilës po refuzojnë të përdorin armët e tyre pasi u akuzuan për vrasje kundër një kolegu.

Vendimi shumë i pazakontë erdhi disa ditë pasi një oficer policie u akuzuar për vrasjen e Chris Campa, një 24-vjeçari me ngjyrë, i cili u qëllua në kokë gjatë një operacioni policor.

Sekretarja britanike e Brendshme Suella Braverman shprehu “mbështetjen e saj të plotë” për policët e armatosur që rrezikojnë jetën e tyre për të na mbajtur të sigurt.

Ata oficerë duhet të marrin vendime në sekonda nën presion ekstrem dhe nuk duhet të kenë frikë të jenë në bankën e të akuzuarve për të kryer detyrën e tyre, shtoi ai.

Scotland Yard ka bërë me dije se do të kërkojë mbështetjen e ushtrisë në fushën e kundër-terrorizmit, në rast se nuk ka oficerë policie të mjaftueshme. Një oficer policie, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, është akuzuar  për vrasjen e Chris Kamba dhe doli në gjykatë të enjten.

I riu u godit nga një plumb në makinën me të cilën udhëtonte, sepse targa e saj përputhej me atë të një automjeti të përfshirë në një incident me armë pak ditë më parë.

Shumica e 34,000 policëve të Londrës nuk mbajnë armë. Mes atyre me armë “shumë janë të shqetësuar” për pasojat e mundshme të kësaj ndjekjeje penale, shpjegoi një zëdhënës i Scotland Yard.

Ata janë “të shqetësuar” se ndjekjet penale kundër kolegut të tyre “do të sinjalizojnë një ndryshim në mënyrën se si gjykohen vendimet që ata marrin në rrethanat më të vështira,” shtoi ai.

/abcnews.al