armë

arme.jpg
eri Ida08:49 | 17/03/2020

Policia e Durresit ka vënë në pranga tre persona të cilët akuzohen për trafikim të lendeve narktike dhe armëmbajtjes pa leje.

Në kuadër të operacionit “Bashkëpunimi”, është bërë i mundur sekuestrimi i armëve, municioneve luftarak, drogë, makineri përpunimi të lëndës narkotike, një automjet, targa automjetesh dhe një sasi parash e përfituar nga shitja e lëndës narkotike.

Si rezultat u vunë në pranga shtetasit D. Rr.24 vjeç dhe S.P, 23 vjeç, të dy banues në lagjen nr.13 Plazh – Durrës, si dhe u proceduan penalisht shtetasit XH.B, 24 vjeç, S.N, 30 vjeç, i dënuar me pare për vjedhje dhe armëmbajtje pa leje, dhe V.M 35 vjeçe.

Njoftimi i policise:

Vihen në pranga tre shtetas si dhe procedohen penalisht tre të tjerë.

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, falë bashkëpunimit me qytetarët, kanë finalizuar operacionin policor të koduar “Bashkëpunimi”, në kuadër të të cilit u godit një rast i armëmbajtjes pa leje dhe një rast i shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla.

Në kuadër të operacionit Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, vunë në pranga shtetasin K. L., banues në Durrës, të cilit gjatë kontrollit ju gjet dhe ju sekuestrua një armë zjarri kallashnikov dhe një sasi municioni luftarak

Operacioni ka vijuar nga Specialistët e Seksionit Për Hetimin e Narkotikëve ne Drejtorinë e Vendore te Policisë Durrës, ku falë bashkëpunimit me qytetarët dhe ndjekjes me metoda speciale të hetimit në kuadër të procedimit penal të vitit 2020 u godit një tjetër rast i shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla.

Si rezultat u vunë në pranga shtetasit D. Rr.24 vjeç dhe S.P, 23 vjeç, të dy banues në lagjen nr.13 Plazh – Durrës, si dhe u proceduan penalisht shtetasit XH.B, 24 vjeç, S.N, 30 vjeç, i dënuar me pare për vjedhje dhe armëmbajtje pa leje, dhe V.M 35 vjeçe.

Ne zonën e Plazhit të qytetit Durrës, Specialistët për Hetimin e Narkotikëve gjatë kontrollit në automjetin e shtetasit XH.B, gjetën dhe sekuestruan dy grirëse të lëndës narkotike që shërbejnë për përgatitjen e saj në doza dhe një palë targa, si dhe gjatë kontrollit fizik të shtetasit S.P, gjetën dhe sekuestruan 18.5 gramë lëndë narkotike kanabis e ndarë në doza dhe një sasi parash të dyshuara të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës se Shkalles se Pare Durrës për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve, kryer në bashkëpunim”./abcnews.al

ag-mo-vucic-u-obilasku-sistema-s-400-i-pancir-251019-mnd-20191025-134846659-.mxf_.00_00_52_15.Still010-1280x720.jpg
eri Ida09:55 | 06/03/2020

Serbia vazhdon që të blejë armë nga Rusia pavarësisht paralajmërimeve të SHBA-së dhe BE-së, një veprim që duket se nuk është i pëlqyer nga Shtete e Bashkuara të Amerikës. Ambasada e SHBA-së në Serbi ka ngritur shqetësimet e saj në lidhje me furnizimin me pajisje ushtarake ruse.

Mediat serbe raportojnë se ambasada amerikane ka bërë thirrje t’i ndalë transaksionet me Moskën, pasi që mund të shkaktojë tensione.

“Ne i bëjmë thirrje të gjithë aleatëve dhe partnerëve tanë që të heqin dorë nga transaksionet me Rusinë që rrezikojnë të iniciojnë sanksione nën opozitën e Sh.B.A. përmes Aktit të Sanksioneve (CAATSA). Ne kemi shprehur vazhdimisht shqetësimin për blerjen e pajisjeve ushtarake ruse në Serbi, përfshirë blerjen e planifikuar të sistemit Pancir”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës.

Ambasada shkruan se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë “vizione shumë të ndryshme për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor”.

“Uashingtoni mbështet fuqimisht rrugën evropiane të Serbisë dhe qëllimin e saj për anëtarësim në BE”, dhe nga ana tjetër, “Moska kundërshton në mënyrë aktive integrimin perëndimor të rajonit dhe kërkon të parandalojë tensionet etnike, të margjinalizojë ndikimin e SHBA dhe BE, dhe të ngadalësojë ose parandalojnë vendet e Ballkanit Perëndimor të ndjekin orientimin e tyre të pavarur “, shkruan Ambasada e SHBA-së në Serbi.

Ndërkohë vetëm dy ditë më parë presidenti Aleksandër Vuçiç ka konfirmuar se sistemi i raketave që Serbia kishte blerë nga Rusia ishte përfunduar me dorëzimin e katërt të pjesëve të sistemit të armaturave antiaeroplan (Mbrojtjes Ajrore) të Rusisë./abcnews.al

policia-tirane-1.jpg
in a08:06 | 28/02/2020

Tre grupe efektivësh të  Drejtorisë Vendore të Policisë së Gjirokastrës kanë zhvillluar kontrolle në banesat e fshatit në Lazarat.

Burime për abcnews.al bëjnë më dije se janë realizuar kontrolle në banesën e Amarildo Aliko, ku edhe i janë gjetur në banesë tre armë automatike model “56”, një grenatë pushkë 20-tëshe dhe mijëra fishekë.

Mësohet se operacioni ka filluar orë 05:00 të mëngjesit dhe po vazhdon në banesa të tjera.

WhatsApp-Image-2020-02-23-at-12.04.42.jpeg
eri Ida12:15 | 23/02/2020

Policia e Tiranës ka vënë në pranga një 43 vjeçar, i cili ka tentuar që të udhëtojë drejt Italisë me armë zjarri pa leje me vete.

Sipas uniformave blu bëhet me dije se gjatë skanerimit të valixhes së tij të dorës, Policia i gjeti një armë zjarri e llojit pistoletë, e markës “Pietro Beretta”, me një krehër me fishekë

Tiranë:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Short Weapon”.

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë në bashkëpunim me Policinë Kufitare të Rinasit,  punonjësit e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza” dhe DVP Durrës.

Sekuestrohet një armë zjarri pistoletë “Berreta”, me një krehër me fishekë.

Vihet në pranga 43-vjeçari që posedonte armën e zjarrit.

Vijon operacioni, në bashkëpunim me homologët italianë, për zbardhjen e qëllimit të 43-vjeçarit që tentoi të udhëtonte me armë zjarri drejt Bolonjës, Itali.

Në Rinas, si rezultat i bashkëpunimit dhe koordinimit të veprimeve mes shërbimeve të Policisë Kufitare të Rinasit, specialistëve për Hetimin e Trafiqeve në DVP Tiranë dhe punonjësve të sigurisë së Aeroportit të Rinasit, konkretisht të skanerit të bagazheve dhe personave, u bë i mundur finalizimi i operacionit policor të koduar  “Short Ëeapon”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit B. L., 43 vjeç, banues në Durrës.

Falë informacioneve të marra në rrugë operative nga Specialistët  e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme  se një shtetas dyshohej që kishte armë zjarri me vete dhe do udhëtonte drejt Italisë është organizuar puna për mbajtjen nën vëzhgim të shtetasit të dyshuar, deri në momentin e futjes në skaner në zonën e kontrollit kufitar. Gjatë skanerimit të valixhes së tij të dorës, Policia i gjeti një armë zjarri e llojit pistoletë, e markës “Pietro Beretta”, me një krehër me fishekë.

Në bashkëpunim me Policinë e Durrësit u  ushtrua kontroll në banesën e tij në Durrës dhe në përfundim të veprimeve të kryera nga specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë u bë arrestimi në flagrancë, për veprën penale “Trafikimi i armëve dhe municionit”.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë  dhe në bashkëpunim me homologët italianë po vijojnë hetimet për identifikimin e bashkëpunëtorëve të tjerë në këtë veprimtari kriminale, si dhe për identifikimin e destinacionit dhe zbardhjen e qëllimit final që shtetasi i arrestuar ka patur me këtë armë./abcnews.al

pranga-irainain1.jpg
eri Ida09:18 | 23/02/2020

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një 19 vjeçar i cili po lëvizte me armë zjarri me vete.

Ndalimi i tij është bërë nga uniformat blu të qytetit bregdetar në bashkëpunim me forcën “Shqiponja”, pas informacioneve të marra se në ambientet e një lokali ndodhej një person i armatosur.

Sipas informacioneve gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj këtij shtetasi, shërbimet e Policisë  i gjetën në trup një armë zjarri pistoletë “Ekol” të cilën e mbante pa leje.

Durrës

Goditet një tjetër rast i armëmbajtjes pa leje.

Lëvizte me armë zjarri me vete, arrestohet në flagrancë një 19 vjeçar.

Sekuestrohet në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës në bashkëpunim me forcën “Shqiponja”, pas informacioneve të marra se në ambientet e një lokali ndodhej një person i armatosur, organizuan punën dhe menjëherë shkuan në adresën e dhënë.

Si rezultat i ndërhyrjes profesionale  nga ana e shërbimeve të Policisë  u bë kapja dhe arrestimi  në flagrancë i shtetasit A.K.,19 vjeç, banues në Durrës.

Gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj këtij shtetasi, shërbimet e Policisë  i gjetën në trup një armë zjarri pistoletë “Ekol” të cilën e mbante pa leje.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprën penale “Armëmbajtja pa leje” për të cilën parashikohet dënimi deri në 7 vite burg./abcnews.al

gjermani.jpg
ger ta07:22 | 20/02/2020

Të paktën 11 persona janë vranë nga të shtënat me armë  në qytetin gjerman Hanau, në afërsi të Frankfurtit.

Disa persona të tjerë u plagosën gjithashtu pasi një i armatosur hapi zjarr në orën 22:00 me kohën lokale të Mërkurën, tha policia.

I dyshuari u gjet më vonë i vdekur në shtëpinë e tij, së bashku me trupin e një personi të dytë, sipas policisë.

Ndërkaq, mbetet ende i paqartë motivi i sulmit. Gazeta Bild raportoi se i dyshuari ishte një shtetas gjerman që dispononte leje për armë zjarri, dhe  revista me municione dhe armë ishin gjetur në makinën e tij. /abcnews.al

WhatsApp-Image-2020-02-19-at-09.19.10.jpeg
eri Ida09:46 | 19/02/2020

Policia ka arrestuar në flagrancë një person në Memaliaj, të cilit i ka sekuestruar dy armë zjarri dhe 20 doza me lëndë narkotike, e dyshuar kanabis sativa.

Policia bën me dije se gjatë kontrollit fizik dhe në banesë, shërbimet e Policisë i gjetën këtij shtetasi: 1 armë zjarri pistoletë “Zastava”, 1 armë gjahu teke, një pushkë sportive (të cilat i mbante pa leje), municion luftarak dhe 20 doza me lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa.

Memaliaj

Goditet një rast i armëmbajtjes pa leje dhe shpërndarjes së drogave në doza të vogla.

Arrestohen në flagrancë 1 shtetas.

Sekuestrohen 2 armë zjarri, një pushkë sportive dhe 20 doza me lëndë narkotike, e dyshuar cannabis sativa.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje, si dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Tepelenë dhe Stacionin e Policisë Memaliaj bënë të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasit A. Ç., 32 vjeç, banues në fshatin Krahës 1, Bashkia Memaliaj.

Gjatë kontrollit fizik dhe në banesë, shërbimet e Policisë i gjetën këtij shtetasi: 1 armë zjarri pistoletë “Zastava”, 1 armë gjahu teke, një pushkë sportive (të cilat i mbante pa leje), municion luftarak dhe 20 doza me lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjahut dhe sportive”./abcnews.al

WhatsApp-Image-2020-02-19-at-08.52.12.jpeg
eri Ida08:58 | 19/02/2020

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një 38 vjeçar, i cili hyri në lokal me armë pa leje me vete. Policia bën me dije se se , në bashkëpunim me forcën “Shqiponjat”, pas telefonatës së marrë në sallën operative të DVP Durrës se në ambientet e një lokali ndodhej një person i armatosur kanë bërë të mundur ndalimin dhe sekuestrimin e armës.

Durrës:

Goditet një tjetër rast i armëmbajtjes pa leje, falë bashkëpunimit me qytetarët.

Hyri në lokal me armë zjarri me vete, arrestohet në flagrancë një 38-vjeçar.

Sekuestrohet në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, në bashkëpunim me forcën “Shqiponjat”, pas telefonatës së marrë në sallën operative të DVP Durrës se në ambientet e një lokali ndodhej një person i armatosur, organizuan punën dhe menjëherë shkuan në adresën e dhënë nga qytetari.

Shërbimet e Policisë arrestuan në flagrancë shtetasin A. S., 38 vjeç, banues në Durrës, pasi pas kontrollit fizik të ushtruar ndaj këtij shtetasi, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë “Ekol”, të cilën e mbante pa leje.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”, për të cilën parashikohet dënimi deri në 7 vite burg./abcnews.al

prishtine.jpg
ger ta11:11 | 18/02/2020

Në orët e para të mëngjesit të së martës, në parkingun e klubit të natës “Duplex”, në Prishtinë dyshohet se ka pasur të shtëna me armë zjarri.

Po ashtu gjatë përplasjes janë përdorur edhe armë të ftohta, ku për pasojë ka mbetur i plagosur një person. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Florije Ahmeti. Ajo ka bërë të ditur se policia është në kërkim të tre personave të dyshuar për këtë rast.

“Sot rreth orës 02:00, në stacionin policor Qendra në Prishtinë është iniciuar një rast vrasje në tentativë. Rasti ka ndodhur në rrugën “Rinia”, ku pas një zënke (ku dyshohet se ka pasur edhe të shtëna me armë), në mes të disa personave, lëndime nga arma e ftohtë (thikë) ka pësuar R. A. Personi i lënduar është dërguar për trajtim mjekësor, ndërkohë që policia i ka identifikuar tre persona të dyshuar dhe është në kërkim të tyre”, ka treguar Ahmeti./abcnews.al

armeeeeeeee.jpg
eri Ida09:33 | 15/02/2020

Policia e Divjakës ka vënë në pranga një 51vjeçar i cili akuzohet për armëmbajtje pa lejë. I ndaluari është shtetasi N. P, 51 vjeç, banues në Muçias, 1 armë gjahu dhe 2 thika të cilat i mbante pa lejen e organeve kompetente.

Divjakë:

Mbante pa leje armë gjahu dhe armë të ftohta, arrestohet në flagrancë poseduesi.

Sekuestrohet 1 armë gjahu dhe 2 thika.

Në vijim të punës për të parandaluar dhe goditur paligjshmërinë, nga specialistët për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Divjakë, është goditur një tjetër rast i armëmbajtjes pa leje.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Divjakë, në bazë të informacioneve të mara në rrugë operative, i gjetën  shtetasit N. P, 51 vjeç, banues në Muçias, 1 armë gjahu dhe 2 thika të cilat i mbante pa lejen e organeve kompetente.

Në përfundim të veprimeve të kryera, është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasit N. P për veprat penale “Mbajta pa leje e armëve të gjuetisë” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”.

Materialet proceduriale për veprime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnjë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono