Vrasja e kineastes në shesh xhirim, çfarë duhet të dimë për armët mbështetëse

schedule13:24 - 24 Tetor, 2021

schedule 13:24 - 24 Tetor, 2021

Aktori amerikan Alec Baldwin vrau në shesh xhirim kineasten Halyna Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza me një armë mbështetëse, teksa po punonin për filmin “Rust”. Një hetim ka nisur në lidhje me këtë ngjarje për të kuptuar se çfarë shkoi keq. Përdorimi i armëve në set i nënshtrohet masave të rrepta të sigurisë, dhe më së shumti përdoren armët mbështetëse. Pavarësisht se duken të padëmshme, ato mund të jetë të rrezikshme.

Çfarë duhet të dimë për armët mbështetëse?

Ato përdoren në industrinë e filmit. Arsyeja pse janë kaq bindëse është sepse në thelb, janë plumba të vërtetë të modifikuar. Plumbat modernë janë të përbërë nga një fishek: që mbulohet nga një predhë mbrojtëse, e cila përmban një pluhur shtytës. Në momentin që arma qëllon, ajo ndez shtytësin, duke shkrepur kështu plumbin e ngjitur në pjesën e përparme të predhës.

Raste të ngjashme në të shkuarën

Brandon Lee, djali i aktorit legjendë të filmave me arte marciale Bruce Lee, vdiq në moshën 28-vjeçare gjatë xhirimit të filmit “The Crow”, kur një armë me fishekë u shkrep ndaj tij gabimisht. Pas Lee u qëllua, kamerat u rrotulluan. Vetëm kur ai nuk u ngrit në fund të skenës, ata që ndodheshin në shesh xhirim e kuptuan se diçka nuk kishte shkuar ashtu si duhej. m.v/Abcnews.al