Vjedhje, spiunë dhe ndalime të eksportit, beteja globale për pajisjet mjekësore ndaj koronavirusit

schedule13:45 - 3 Prill, 2020

schedule 13:45 - 3 Prill, 2020

Amerikanët arritën të kontrollonin një sasi maskash që po dërgohej nga Kina në një nga zonat më të goditura nga koronavirusi, siç është Franca, thonë zyrtarët francezë.

Maskat ishin në një aeroplan në aeroportin e Shangait që ishte gati të nisej kur blerësit amerikanë u paraqitën dhe ofruan tre herë më shumë se ajo që që do paguanin homologët e tyre francezë, shkruan The Guardian

Jean Rottner, mjek dhe president i këshillit rajonal GrandEst, tha se një pjesë e urdhrit të disa milion maskeve që shkonin drejt rajonit, ku njësitë e kujdesit intensiv janë përmbytur me pacientët Covid-19, kishin humbur.

“Në këtë rast, ata vijnë, nxjerrin paratë …kështu që ne me të vërtetë duhet të luftojmë,” i tha ai radios RTL.

Rottner nuk do të identifikojë blerësit, për të cilët ata po punonin ose për cilin shtet amerikan ngarkesa u dërgua, por një tjetër zyrtar francez gjithashtu i përfshirë në blerjen e maskave ​​nga Kina tha që grupi po vepronte për qeverinë e SHBA.

“Qershia mbi tortë, është një vend i huaj që ka paguar tre herë çmimin e ngarkesave në pistë”, tha Réud Muselier, kreu i rajonit jug-lindor të Provence-Alpes-Côte d’Azur, për kanalin francez, BFMTV. The Guardian ka kontaktuar departamentin e shtetit të SHBA për një koment mbi ngjarjen.

Një zyrtar i lartë i administratës i tha AFP se “qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk ka blerë asnjë maskë të destinuar për dërgimin nga Kina në Francë. Raportet për të kundërtën janë plotësisht të rreme”.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau i përshkroi raportet e tilla si “shqetësuese dhe u kërkoi zyrtarëve që të shqyrtojnë pretendime të ngjashme që maskat nuk po dërgoheshin në  vendin e tij”.

“Ne duhet të sigurohemi që pajisjet që janë të destinuara për Kanada të merren dhe të qëndrojnë në Kanada, dhe unë u kam kërkuar ministrave që të ndjekin këto raporte të veçanta,” tha ai të enjten.

Në një konferencë shtypi në Brazil të mërkurën, Ministri i Shëndetësisë, Luiz Henrique Mandetta, tha se përpjekjet e fundit të Brazilit për të blerë pajisje mbrojtëse të tilla si doreza dhe maska ​​nga Kina ishte hedhur poshtë, raporton abcnews.al

“Sot, Shtetet e Bashkuara dërguan 23 nga aeroplanët e tyre më të mëdhenj të ngarkesave në Kinë për të marrë materialin që kishin blerë. Shumë prej blerjeve tona, të cilat ne kishim shpresuar t’i konfirmonim për të furnizuar [sistemin tonë shëndetësor], u hodhën poshtë”, tha ai.  “E gjithë bota dëshiron [edhe këto gjëra] gjithashtu. Është një problem i kërkesës së tepërt”.

Mandetta u kërkoi brazilianëve të zakonshëm të bënin maska artizanale nga copa në mënyrë që profesionistët e shëndetit të mund të kishin pajisjet e mbetura profesionale.

Ndërsa pandemia përkeqësohet, qeveritë në panik janë akuzuar për përdorimin e metodave të diskutueshme për të marrë furnizime në betejën kundër koronavirusit. Taktikat kanë filluar nga bllokimi i eksporteve të furnizimeve mjekësore deri tek dërgimi i spiunëve në misione klandestine për të gjetur teste.

Nga frika e mungesës dhe një dështim të sistemit të tyre shëndetësor, një numër shtetesh, duke përfshirë Francën, Gjermaninë dhe Rusinë, kanë ndërmarrë masa të tilla si grumbullimin e maskave dhe mjeteve. Kjo ka nënkuptuar kufizimin e eksporteve të pajisjeve mjekësore mbrojtëse.

Turqia  shkoi më tej, jo vetëm që ndalonte eksportet e mjeteve mbrojtëse, por gjithashtu duke kryer shitjet maskave që ju ishin bërë ishin paguar tashmë.

Raportet e gazetës belge “Le Soir” dhe e përditshmja italiane “Corriere della Sera” thanë se maskat e bëra nga turqit të destinuara për ato vende nuk kishin mbërritur kurrë. Në Itali, u deshën më shumë se dy javë pas një telefonate nga kryeministri, Giuseppe Conte, te presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, që maskat të dërgoheshin. Në Belgjikë, furnizimet ende nuk ishin dorëzuar, pavarësisht një ankese zyrtare të policisë nga ministria e shëndetësisë e vendit.

Turqia gjithashtu ka kërcënuar të komandojë prodhuesit vendas të maskave për t’u siguruar që ato të jenë vetëm për shtetin. Gazeta lokale e lajmeve Hurriyet citoi ministrin e brendshëm, Sulejman Soylu, të thoshte se autoritetet do të konfiskonin fabrikat nëse kompanitë nuk do të pranonin të shisnin mbi një bazë ekskluzive për ministrinë e shëndetësisë, raporton abcnews.al

Kina, prodhuesi më i madh në botë i maskave, ishte vendi i parë që u godit nga shpërthimi Covid-19 dhe u akuzua gjithashtu për fshehjen e furnizimeve të tij. Sidoqoftë, ka qenë një nga vendet e pakta që shkoi në rrugën tjetër, duke shitur ose dhuruar miliona maska ​​në Evropë. Një dërgesë e tillë për Italinë kaloi nëpër Republikën Çeke, ku u kap nga autoritetet në rrethana të diskutueshme.

Autoritetet Çeke mohuan pretendimet për vjedhje të mbështetur nga shteti në Giornale Radio Rai, që është lajmet radio të kompanisë së transmetimit publik italian, RAI. Ata thanë që maskat kishin shkuar në një depo në veri të Pragës, ku u konfiskuan në një operacion antitrafik. Ministri i jashtëm, Tomáš Petříček, tha më vonë se qeveria e tij kishte dërguar në Romë 110,000 maska ​​si kompensim.

Një incident i ngjashëm ndodhi në Kenia, ku një dërgesë deri në 6 milion maska ​​të kontraktuara për Gjermaninë u zhduk në mënyrë misterioze gjatë kalimit nëpër vendin e Afrikës Lindore, megjithëse nuk ka pasur asnjë sugjerim se qeveria ishte përgjegjëse.

Ilaçet dhe testet e koronavirusit gjithashtu janë lakmuar në të gjithë globin. Pasi presidenti amerikan sugjeroi, pa prova plotësisht të mbështetura shkencore, se një ilaç i zakonshëm anti-malarie mund të trajtonte Covid-19, India menjëherë bëri lëvizje për të ndaluar eksportet e hidroksilklorinës.

Agjensia e inteligjencës Mossad e Izraelit ka filluar disa operacione klandestine ndërkombëtare për të marrë me qindra mijëra komplete të testimit të koronavirusit.

Raportet e mediave lokale, duke përmendur zyrtarë të panjohur të mjekësisë dhe inteligjencës, sugjeruan që disa komplete ishin blerë nga një shtet armik që nuk do të dëshironte që një marrëveshje e tillë të bëhej publike. Shumë vende nuk e njohin Izraelin për shkak të marrdhënieve të tij me Palestinën, raporton abcnews.al

Disa qeveri madje kanë lëvizur javët e fundit për të grumbulluar furnizime ushqimore vendase. Kazakistani, një prodhues kryesor i miellit, ndaloi eksportet dhe Vietnami, eksportuesi i tretë më i madh në botë, bëri të njëjtën gjë. Serbia u bllokoi e para ilaçet dhe më pas eksportet e lulediellit.

Mungesa globale e ushqimit nuk parashikohet dhe shumica e vendeve i kanë mbajtur tregjet e tyre të hapura, por përpjekjet e qeverive me ankth për të kontrolluar më mirë burimet kanë lënë shumë për të dëshiruar.

Abraham L Newman, një profesor në departamentin e qeverisë të Universitetit Georgetown dhe Henry Farrell, një profesor i shkencave politike dhe çështjeve ndërkombëtare në Universitetin George Washington, thanë se ekziston rreziku që bota të “sekuestrojë në mosbesim dhe egoizëm”.

“Niveli i lartë i dyshimit të ndërsjellë që aktualisht po krijon midis shteteve do ta bëjë më të vështirë koordinimin e një përgjigje ndërkombëtare,” shkruajtën ata në Havard Business Review. “Është e vështirë për qeveritë të jenë bujarë kur qytetarët e tyre janë të frikësuar dhe furnizimet janë të pakta. Megjithatë, kjo mund të çojë në një spirale frike dhe hakmarrjeje”.

Mediat gjermane raportuan muajin e kaluar se administrata Trump i kishte ofruar një kompanie mjekësore gjermane shuma të mëdha parash për qasje ekskluzive në një vaksinë. Përkundër faktit se kompania, CureVac, mohoi raportet, incidenti në mënyrë të qartë tronditi vendet e tjera.

Global Times i Kinës, publikoi një editorial që përshkruan kërkimin për një vaksinë si “një betejë që Kina nuk mund të përballojë ta humbasë”.

Duke përmendur raportet për CureVac, ai tha: “Duke pasur parasysh lëvizjet e dy vendeve drejtuese perëndimore, ne mund të shohim se nuk ka asnjë mënyrë që Kina të mbështetet nga Europa ose SHBA në zhvillimin e vaksinave. Kina duhet të jetë e vetme në këtë fushë”./abcnews.al