Vijojnë zjarret në Kaliforni, autoritetet detyrohen të ndërpresin energjinë elektrike

schedule11:42 - 27 Tetor, 2019

schedule 11:42 - 27 Tetor, 2019

Kalifornia pritet të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë shtetin prej disa ditësh. Ndërkohë, me miliona banorë do të jenë pa energji elektrike për 72 orët e ardhshme.

Guvernatori i Kalifornisë Gevin Njusom ka kritikuar kompaninë PG&E e cila ka paralajmëruar se do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për milliona banorë, në atë që konsiderohet si black out më i madh në historinë e shtetit. Një vendim i marrë si pasojë e erërave të forta të cilat rrezikojnë të krijojnë problem për rrjetin e furnizimit si dhe ushqejnë flakët e zjarrit që kanë përfshirë kaliforninë.

Njusom u shpreh se po punohet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në të gjithë shtetin. Kjo pasi 72 orët e ardhshme do të jenë shumë të vështira.

Guvernatori i shtetit premtoi se dhe pa energji elektrike spitalet do të jenë në funksion falë gjeneratorëve autonomë, ndërsa autoritetet po negociojnë me supermarketet në mënyrë që të vazhdojnë të qëndrojnë hapur.

Njusom u shpreh se PG&E nuk ka rinovuar rrjetet dhe se ndërprerja e energjisë elektrike nuk është një gjë normale. Por kompania ka kërkuar shpalljen e falimentimit të asistuar pas zjarrit të një viti më parë ku humbën jetën 11 persona, dhe kompania u shpall përgjegjëse për këtë. /ABC News Albania 24/7