VIDEO/ Tym e britma, shpërthen zjarri në klubin e natës në Tajlandë, 40 të vdekur

schedule07:51 - 5 Gusht, 2022

schedule 07:51 - 5 Gusht, 2022

Dyzet persona kanë vdekur pas një zjarri që shpërtheu në një klub nate në provincën Chonburi të Tajlandës, njoftuan mediat e vendit të Azisë Juglindore.

Më herët, një oficer policie raportoi për 13 të vdekur dhe 35 të plagosur si pasojë e zjarrit në lokalin e natës “Mountain B”, në zonën e Sattahip, i cili ndodhi rreth orës 01:00 (me orën lokale, dje të enjten në orën 20:00).

Sipas të njëjtit burim, deri më tani të gjitha viktimat besohet të jenë shtetas tajlandez.

Zjarri u fik në orën 04:00.

Videot e marra nga ekipet e shpëtimit tregojnë ndërtesën në flakë dhe shumë njerëz që dalin jashtë dhe vrapojnë duke bërtitur mes tymit të zi të dendur. Rrobat e disa prej tyre kanë marrë flakë.


Rregullat bazë të sigurisë nga zjarri shpesh injorohen në Tajlandë, një destinacion popullor për turistët perëndimorë dhe aziatikë.

/Abcnews.al/