VIDEO/ Trupat ukrainase hedhin në erë një nga armët më vdekjeprurëse të Rusisë

schedule10:45 - 23 Maj, 2022

schedule 10:45 - 23 Maj, 2022

Pamjet dramatike tregojnë momentin kur trupat ukrainase hedhin në erë një nga armët më vdekjeprurëse të Rusisë, një lëshues bombe me vakum.

Video tregon një TOS-1 rus duke u djegur pas një shpërthimi masiv.

Vladimir Putin ishte akuzuar më parë se kishte përdorur raketat vrasëse termobarike që mund të shkatërronin një ushtri kundërshtare, gjatë pushtimit të Ukrainës.

Raketat TOS-1 Buratino dhe TOS-1A Solntsepek janë disa nga armët më shkatërruese jo-bërthamore që mund të vendosen në fushën e betejës, dhe sipas Konventës së Gjenevës janë të ndaluara.

Arma vrasëse përdor oksigjenin e ajrit përreth për të prodhuar një shpërthim të fuqishëm.

Buratino, unik për ushtrinë ruse, është projektuar për të zhdukur pozicionet shumë të fortifikuara.

Sistemi vetëlëvizës i raketave të shumta është vendosur tashmë nga gjeneralët e Moskës në konflikte duke përfshirë Afganistanin, Çeçeninë, Irakun dhe Sirinë./abcnews.al/