VIDEO/ Tre ditë nën rrënoja, pak orë pas 10-vjeçarit shpëtohet edhe foshnja Helena

schedule09:21 - 9 Shkurt, 2023

schedule 09:21 - 9 Shkurt, 2023

 

Një vajzë e vogël është shpëtuar pas 68 orësh e bllokuar nën rrënojat e Antakya të Turqisë.

Helena u gjet e gjallë tre orë pas Mehmetin 10-vjeç, që u shpëtua kundër gjasave.

Shikoni KËTU momentin e shpëtimit të Helenës.

Periudha e parë 72-orëshe pas një tërmeti konsiderohet si dritarja kritike për të gjetur njerëz të gjallë.

Shkalla mesatare e mbijetesës pas 24 orëve të para bie nga 74% në 22% në ditën e tretë dhe 6% në të pestën, sipas një eksperti të rreziqeve natyrore në Universitetin Nottingham Trent.r.t/abcnews.al