VIDEO/ Suad Sahiti hero në Kroaci, Sibenik shpëton pas fitores dramatike

schedule19:19 - 7 Maj, 2021

schedule 19:19 - 7 Maj, 2021

Sibenik feston mbijetesën në elitën e futbollit kroat tre javë para mbylljes së kampionatit falë golit të një shqiptari, i cili shënoi kundër rivalëve të Istra dhe i dha fitoren skuadrës së tij.

Këtë herë ishte Suad Sahiti heroi, jo Emiri që kishte shënuar disa gola të rëndësishëm më parë. Në fillim të pjesës së dytë, ish-lojtari i Skënderbeut nuk fali brenda zone.

Sahiti u sakrifikua në minutën e 75-të, pasi ekipi i tij mbeti me një lojtar më pak dhe u zëvendësua. Gjithsesi Sibenik e ruajti epërsinë, por fundi ishte dramatik.

Në minutën e 96-të morën kartonin e dytë të kuq dhe fillimisht u dha penallti për Istra. U deshën disa minuta të shikohej me VAR, që e anuloi 11-metërshin dhe kartonin, ndërsa Sibenik nisi më pas festën me fitoren e arritur. /abcnews.al