VIDEO/ Salah goditet nga tifozët e Senegalit pas ndeshjes, pamjet bëhen virale

schedule19:51 - 30 Mars, 2022

schedule 19:51 - 30 Mars, 2022

Mohamed Salah u godit nga objekte të ndryshme ndërsa u përcoll jashtë fushës pas humbjes së Egjiptit në penallti ndaj Senegalit të martën mbrëma.

Dhe që kur ndodhën skenat e shëmtuara, FA egjiptiane ka pretenduar se skuadra e tyre dhe Salah “në veçanti” iu nënshtruan thirrjeve raciste nga tifozët e Senegalit.

Shoku i skuadrës së Salah në Liverpool, Sadio Mane shënoi golin e fitores në gjuajtjen e penalltive, ndërsa Senegali mundi Egjiptin për të arritur në Kupën e Botës në një përsëritje të finales së Afcon.

Gjuajtësit e penalltive të “Faraonëve” u ndezën nga dritat gjatë gjuajtjes, pasi tre nga katër sulmuesit e tyre humbën.

Ishte një tjetër natë zhgënjyese për Salah dhe vendin e tij pasi u mundën edhe një herë nga Senegali me goditje në vend.

Kapiteni i Egjiptit u çua më pas në tunel nga stafi i sigurisë ndërsa tifozët “pushtuan” fushën.

Dhe pamjet e reja tregojnë objekte duke u hedhur në drejtim të superyllit të Liverpool-it ndërsa ai po shkonte drejt dhomave të zhveshjes

Një deklaratë ndëshkuese nga FA egjiptiane u lëshua më vonë.

Ata thanë: “Ekipi kombëtar i Egjiptit është ekspozuar ndaj racizmit me shenja fyese në tribuna kundër lojtarëve egjiptianë në përgjithësi, dhe Mohamed Salah në veçanti.

“Turma gjithashtu i frikësoi lojtarët duke hedhur shishe dhe gurë mbi ta gjatë përgatitjes.

“Autobusët e grupit egjiptian kanë qenë gjithashtu të ekspozuar ndaj sulmeve që çuan në thyerje të xhamave dhe lëndime, të paraqitura me fotografi dhe video si provë në ankesën e paraqitur.”/ h.ll/abcnews.al