VIDEO/ Rally Dakar: Pësoi aksident të frikshëm, shuhet pas 5 ditësh motoristi francez

schedule23:20 - 15 Janar, 2021

schedule 23:20 - 15 Janar, 2021

Pierre Cherpin, motoristi francez, ka vdekur pesë ditë pasi u përplas gjatë fazës së shtatë të Rally Dakar. Pas rrëzimit ai kishte kryer një operim neurokirurgjik në Arabinë Saudite.

52-vjeçari ishte në gjendje kome në spital. Organizatorët e garës së famshme kanë njoftuar si më poshtë: “Gjatë dërgimit të tij me aeroplanin mjekësor nga Jeddah në Francë, Pierre Cherpin vdiq nga dëmtimet që kishte pësuar gjatë rrëzimit të tij.

Ai u operua në mënyrë urgjente dhe që atëherë ai ishte mbajtur në gjendje kome. Gjendja e tij kishte qenë e qëndrueshme gjatë ditëve të fundit”. Motoristi francez merrte pjesë për herë të katërt në Rally Dakar.

Cherpin është i pari që vdes në Rally Dakar 2021, ndërkohë që një vit më parë fatkeqit ishin dy: Paulo Goncalves dhe motoçiklisti holandez, Edëin Straver. Të dy e pësuan prej aksidenteve.

Rally Dakar 2021 ka përfunduar ditën e sotme, teksa Stephane Peterhansel ka dalë kampion në garën e makinave, Kevin Benavides triumfoi në kategorinë e motoçikletave, kurse Sam Sunderland, kampion në vitin 2017, doli në vend të tretë.