VIDEO/ Muret e godinës mbushen me parulla pikante, dërgohen në spital dy greviste

schedule10:05 - 4 Nëntor, 2020

schedule 10:05 - 4 Nëntor, 2020

Dërgohen në spital dy naftëtare nga Greva e Ballshit pas gjendjes së rënduar shëndetësore.

Naftëtaret ndodhen në ditën e 21 të grevës shkak i të cilës janë bërë pagat e prapambetura të cilat nuk i kanë marrë ende.

Siç shihet në pamjet e siguruara nga abcnews.al, gjatë ditës së sotme grevën e tyre, ato e kanë shoqëruar edhe me parulla të cilat i kanë shkruar në muret e ambienteve ku po zhvillojnë grevën, si dhe në tokë.

Disa prej shkrimeve që shihen në muret e godinës ku po zhvillohet greva e grave naftëtare:

Grevë Urie, shteti hesht!

Nënat duhet të jenë më pranë fëmijëve!

Shteti përgjegjës!

Kam mall për fëmijët!

Fëmijët flenë me barkun bosh!

Pak bukë, pak ujë, pak dritë!

Fëmijët nuk e njohin privatin, duan bukë!

Gratë greviste i janë bashkuar asaj të burrave, e cila vijon prej shumë javësh.

Naftëtarët kanë kërkuar zgjidhje për problemin e tyre dhe dhënien e 13 pagave të cilat nuk i kanë marrë asnjëherë.

n.d./abcnews.al