VIDEO/ Çfarë ndodhi me copën e veshit? 25 vite nga ndeshja e famshme mes Tyson dhe Holyfield

schedule13:10 - 29 Qershor, 2022

schedule 13:10 - 29 Qershor, 2022

Ky 28 qershor shënon 25-vjetorin e një prej momenteve më të pazakonta dhe më ikonike në historinë e boksit dhe sportit në përgjithësi, kafshimi i Mike Tyson në veshin e Evander Holyfield në ndeshjen e tyre të kthimit.

Tyson humbi nga Buster Douglas më 11 shkurt 1990 në Tokio, Japoni. Në vitin 1992 ai shkoi në burg i akuzuar për përdhunim nga Desiree Washington, në vitin 1995 ai u lirua dhe në 1996 ai pati humbjen e tij të dytë në boksin profesionist. Evander Holyfield e hodhi KO në raundin e 11 më 9 nëntor në MGM Grand në Las Vegas.

Ndeshja e kthimit u ra dakord për 28 qershor 1997, skenari do të ishte i njëjti, por këtë herë zemërimi dhe etja për hakmarrje që Mike Tyson e kishte dominuar.

Ashtu si në luftën e parë, Holyfield dominoi ndeshjen, ai ishte më i mirë se një Tyson “i lodhur”, Mike nuk zgjati shumë dhe në një ngjarje të pazakontë në historinë e boksit dhe sportit, ai kafshoi veshin e kundërshtarit.

Në një goditje, “Iron Mike” tërhoqi gjithë dëshpërimin e tij dhe i kafshoi një pjesë të veshit të Holyfield, i cili në mënyrë mosbesuese u ankua te gjyqtari Mills Lane, i cili e kontrolloi dhe vendosi të skualifikojë Mike Tyson për habinë e publikut, i cili nuk e dinte çfare po ndodhte.

Vetëm kur ekrani i arenës u shfaq në lëvizje të ngadaltë kur Tyson kafshoi Holyfieldin, fansat e kuptuan të gjithë situatën.

Tyson u vra për gjithë jetën, u pezullua dhe nuk u ndesh më deri në vitin 1999. Holyfield mbajti titullin e plotë të Shoqatës Botërore të Boksit, por humbi një pjesë të veshit. ndeshja hyri në histori si “Lufta e Kafshimit”.

Padyshim që kjo ngjarje do të mbahet mend gjatë gjithë historisë së boksit, një kapitull që askush nuk do ta harrojë në karrierën e Mike Tyson, për të cilin kritikohet edhe sot e kësaj dite.

Por pyetja është, çfarë ndodhi me copën e veshit të Holyfield? Sipas disa raportimeve të mediave, ish-boksieri dhe trajneri i tij i atëhershëm fizik Tim Hallmark thanë se ajo kishte humbur në ambulancën në të cilën Evander po transportohej nga MGM në spital./ h.ll/abcnews.al