“Vendosja e busteve në Jug”,Arben Llalla: Strategji e Greqisë për të kërkuar autonominë e Vorio-Epirit

schedule08:19 - 12 Shkurt, 2020

schedule08:19 - 12 Shkurt, 2020

Historiani Arben Llalla ne nje lidhje direkte për ABC e Mëngjesit me Enkel Demin ka komentuar vendosjen e bustit të Vasil Shahini, në Derviçan nga Bashkia e Dropullit. Historiani ka theksuar se Shahini  është një ndër ekstremistët grek i cili është dhe themeluesi i organizuatës terroristë MAVI e cila ka kryer një sërë masakra ndaj shqiptarëve në jugun e Shqipërisë.

Vasil Shahini ka qene sekretar i përgjithshem i Voroi-Epirit. Ka marre pjese ne masakrat e 1914 në jugun e Shqipërisë dhe ne vitin 1942 ka themeluar një organizatë terroriste MAVI që ka organizuar disa sulme terroriste dhe njihet per masakren e Peshkëpisë.  Shahini përfaqëson intelektualin që themeloi organizatën mavi por nuk janë të rastësishëm vendosja e busteve e Vasil Shahinit e Thoma Loli një tjetër terrorist që ka bërë masakra në jugun e Shqipërisë dhe pritet dhe busti i Kaçifës që janë hedhe themelet në Bularat të Gjirokastër. Greqia pjesa ekstremiste e mbeshtetur nga një pjesë e minoritetit grek behet per te acaruar marrëdhëniet me shqiptarët. Çdo gjë eshte e kordinuar me sigurine dhe institucionet greke. Nuk janë rastësi do vendosen dhe shumë të tjerë,” tha historiani Llalla.

Sipas historianit është strategji e grekëve vendosja e busteve dhe rritja e kërkesave të tjera për të drejtat e minoritetit që më pas ti përdorë në OKB për të bërë dhe aneksimin e jugut të Shqipërisë.

Tashmë do ju jap dhe nje informacion tjetër që është zgjerimi i varresave greke që i kanë në Përmet dhe eshtrat e fëmijëve shqiptarë dhe pleqve janë ndarë gjys  për gjys duke i cilësuar një pjesë ushtarë grek. Këto i duhen Greqisë për të vënë piketimet që me pas të kërkoje në OKB aneksimin e jugut të Shqipërisë”, ka thënë ai.

Gjithashtu nga ABC-ja e Mëngjesit historiani ka deklaruar se grekët po bëhen gati për një paradë që do të zhvillojnë të dielën e 16 shkurtit ku do të kërkojnë autonominë e Vorio Epirit.

Më 16 shkurt kur shteti grek,qeveria greke do të organizojnë paradë me rastin e 107 vjetorin e  shpalljes së autonomisë së Vorio Epirit që do të ketë paradë zyrtare dhe britma të ekstremistëve grek për luftë ndaj Shqipërisë ku do të kerkohet marrja e autonomisë së Vorio-Epirit”, është shprehur Llalla./abcnews.al