Vëllai shkoi të merrte motrën nga puna, ish-dhëndri i lë të vdekur në derën e shtëpisë

23:37 | 25/02/202023:370

Krimi i rëndë troditi Rrëshenin mbrëmjen e kësaj të marte. Fatmir Kolecaj ka vravë me automatik, motër e vëlla Esmeralda dhe Vladison Filopati përkatësisht 36 dhe 34 vjec. Autori krimit të rëndë është ish-bashkëshorti i Esmeraldës, i cili po kërkohet nga policia dhe RENEA.

Ngjarja ka ndodhur sonte në Kodër Rrëshen, Bashkia Mirditë, rreth orës 20.40. Fatmir Kolecaj 45 vjeç nga fshati Zejmen i Lezhës i kishte zënë pritë viktimave pranë banesës së tyre. Vladisoni kishte shkuar në qytetin e Rreshenit për të marrë nga puna Esmeraldën që punonte si shitëse. Autori ka qëlluar me breshëri plumbash ndaj ish-gruas së tij dhe ish-kunatit, teksa ata i afroheshin shtëpisë. Plumbat kanë tronditur gjithë familjen Filopati, përfshirë dhe 3 vajzat e mitura të Esmeraldës që ndodheshin në shtëpi me gjyshërit.

Gazetari i Abc News, Gjergj Figuri raporton se policia është mobiluar për kapjen e autorit dhe në ndihmë të blu-ve të Rrëshenit kanë shkuar edhe forcat RENEA por deri më tani nuk është bërë e mundur gjetja e autorit. Ai ka arritur të largohet duke përfituar edhe nga errësira. Gjithsesi po ushtrohen kontrolle të shumta në Rrëshen dhe në Lezhë, të cilat pritet të vijojnë edhe gjatë ditës së neserme.

Autori i krimit ishte një person me precedentë, i dënuar me 4 vite burg për dhunë në familje dhe armë pa leje. E ndjera, Esmeralda Filopati e kishte denoncuar në polici 4 vite më parë, ish-burrin e saj Fatmir Kolecaj pasi ushtronte dhune fizike ndaj saj.

Policia e kishte prangosur pasi i kishte gjetur edhe një pushkë pa leje në banesë. Pasi kishte kryer dënimin, autori vazhdonte dhe e kërcënonte nënën e tre fëmijëve. Esmeralda prej 1 viti, kohë kur Fatmiri kishte lënë qelinë kishte marrë urdhër-mbrojtje. Gjithashtu pas divorcit ajo me vajzat qendronte në familjen e saj dhe nën kujdesin e të vëllait, por të gjitha këto nuk e ndalën 45-vjeçarin i cili mbrëmjen e sotme u mori jetën ish-gruas dhe vëllait të saj. /abcnews.al

(Në foto viktimat)


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono