Veliaj: Basha ka prek fundin, sot mendoi t’i fuste edhe një rrenë tjetër

schedule17:54 - 26 Qershor, 2019

schedule 17:54 - 26 Qershor, 2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, deklaroi këtë të mërkurë se do të jenë mbi 1000 vëzhgues në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit. Gjatë një takimi elektoral ku prezantoi projektet për zonën e Dajtit dhe të Freskut, Veliaj tha se Basha gënjeu kur deklaroi se nuk do të ketë vëzhgues të huaj.

“Do flitet mirë për ta që ndërtojnë shkolla, që ndërtojnë parqe, që ndërtojnë muze, jo për ata që i djegin. Sot që kanë mbaruar komplet , tani që janë komplet të falimentuar, tani që i ka plas sherri Saliut me Lulin, tani që i ka plas sherri Lulit me kryetarët e bashkive që i mori në qafë dhe që për tre ditë do i nxjerrë të gjithë në rrugë, tani që po shpërbëhen dhe kanë dalë parti të tjera, tani që nuk iu bindet më njeri se përfundon në burg dhe pastaj nuk del më nga Shqipëria, tani që ka prek fundin mendoi që t’i fuste dhe një rrenë tjetër. Sot e pashë Lul Bashën dhe tha nuk do të ketë vëzhgues të huaj. Në një moment mendova që hunda po i rritej aq shumë dhe mendova do na thyejë televizorin duke iu rrit hunda se po shtoheshin rrenat. Raporti i fundit nga KQZ-ja që deri më sot janë 40 organizata të huaja dhe 900 vëzhgues në total me të gjithë stafet mbështetëse që do të vëzhgojnë zgjedhjet në Shqipëri. Jam i bindur që nesër do të kalojnë mbi 1000”, tha Veliaj.

Veliaj deklaroi se organizata “Kongresi i Autoriteteve Vendore” që deklaroi se nuk do të sillte vëzhguesit e saj nuk është Këshilli i Europës, por një trupë vullnetare e saj. Sipas Veliajt, kryetarët e bashkive të djathta duke qenë se janë pjesë e këtij organizmi kanë raportuar se në zgjedhje do të ketë dhunë. Por kryebashkiaku të Tiranës tha se pasi foli me përfaqësues të kësaj organizate, ata do të jenë në fundjavë për të vëzhguar zgjedhjet.

“Çfarë kishte ndodhur? Ishte një nga 40 organizatat e cila thoshte që kemi marrë raportime për dhunë. Kjo organizatë nuk është KiE. Është një trupë vullnetare brenda KiE-s që quhet “Kongresi i Autoriteteve Vendore”. Nga e di unë këtë? Si kryetar i bashkive të Shqipërisë jam përfaqësues i Shqipërisë në këtë kongres, por Luli nuk ka nga ta dijë këtë se kur ishte kryetar bashkie jo që nuk dinte ku binte Kongresu, por nuk dinte ku binte sahati, nuk dinte ku binte shkolla, ku binte kopshti, çerdhja. Çfarë ndodhi? Duke qenë se pjesë e delegacionit që kryesoj unë si pjesë e kongresit e Këshillit të Europës, pra në këtë trupë brenda një institucioni që ka disa organizma, kishin marrë gjithashtu informacion nga Voltana. Dhe kur marrin informacion nga bashkiakë të tjerë që thonë “ne këtu ju presim me zjarr, ne këtu ju presim me gurë, ne këtu ju qëllojmë me fishekzjarre”. Ata thanë “dy duar për një kokë. Kur kjo e çmendura të vret pse duhet të shkojmë në Shqipëri”. Dua t’ju them, pasi fola me përfaqësuesit e kongresit dhe pasi ju thashë që ne shqiptarët nuk jemi të dhunshëm një grup i vogël kryetarësh bashkie që djegin shkolla nuk përfaqësojnë bujarinë dhe mikpritjen edhe kongresi i KiE do të jetë këtë fundjavë në Tiranë për të vëzhguar zgjedhjet dhe për t’i treguar Lul mashtruesit se nuk ke ku kapesh, nuk ke alibi dhe nuk ke asnjë shpjegim pse e more partinë tënde në qafë”, tha Veliaj./abcnews.al