Vaso Tole pas 30 vitesh punë kërkimore përmbledh në një CD sazet  e Leskovikut

schedule14:48 - 29 Janar, 2018

schedule 14:48 - 29 Janar, 2018

Pas 30 vitesh punë kërkimore , muzikologu Vaso Tole përmbledh në një CD sazet e Leskovikut. Në këtë CD janë përfshirë 20 materiale muzikore  me këngë, valle dhe kaba. Tole thotë se këto materiale muzikore me këtë botim dalin nga pluhri i harresës, pasi shumë prej tyre janë regjistruar në 1920 në Stamboll dhe Amerikë./abcnews.al