Ushtria e Kosovës do të jetë gati për dy muaj

schedule11:42 - 4 Tetor, 2018

schedule 11:42 - 4 Tetor, 2018

Ushtria e Kosovës mund të jetë gati për dy muaj, edhe pse ky process mund të zvarritet nga kundërshtimi i Listës Serbe. Një ditë më parë komisioni për punë të brendshme e siguri miratoi pakon e projektligjeve për transformimin e forcave të sigurisë

Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri e Mbikëqyrje të FSK-së një ditë më parë procedoi për në parlamentin e Kosovës pakon e projektligjeve që i ndryshon mandatin ushtarak Forcës së Sigurisë së Kosovës, por pa i ndryshuar emrin.

Pro këtyre projektligjeve kanë votuar si partitë në pushtet ashtu dhe ato në opozitë, por përfaqësuesi i Listës Serbe kundërshtoi iniciativën për ndryshimin e mandatit të FSK-së.

Njohës të çështjeve politike në vend konsiderojnë që nëse procesi rrjedh normalisht, atëherë transformimi i FSK-së në ushtri do të bëhet brenda dy muajve.

Mirëpo, sipas tyre, Lista Serbe mund ta zvarrisë këtë proces, duke kundërshtuar vendimin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, që janë pro transformimit të FSK-së në ushtri. /abcnews.al