Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të trajtoni rrudhat

schedule08:58 - 22 Qershor, 2021

schedule 08:58 - 22 Qershor, 2021

Me kalimin e moshës, rrudhat janë të pashmangshme por ajo që mund të bëjmë është të ngadalësojmë procesin e tyre. Për këtë, është e nevojshme të përfshini ushqimet e duhura në dietën tuaj.

Hudhra

Hudhra përmban antioksidantë mbrojtës të quajtur polifenole, të cilat mbrojnë lëkurën nga radikalet e lira, molekulat e paqëndrueshme që tretin kolagjenin.

Salmoni

Acidet yndyrore omega-3 në salmon jo vetëm që i bëjnë mirë zemrës tuaj, por gjithashtu hidratojnë membranat qelizore për t’i dhënë lëkurës një pamje rinore. Ekspertët rekomandojnë të hani të paktën dy racione peshku me vaj, të tilla si salmon çdo javë. Përveç kësaj, salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës D.

Fasule

Ata që hanë shumë fasule, peshk, perime dhe vaj ulliri kanë më pak rrudha. Studiuesit besojnë se kombinimi i yndyrnave të shëndetshme mono-të pangopura dhe antioksidantëve ndihmojnë në luftimin e plakjes. Kështu që sigurohuni që të hani një vakt me bazë fasule të paktën një herë në javë. /abcnews.al