Ukraina: Rusia po kryen gjenocid në Mariupol, 20 mijë civilë të vrarë

schedule10:07 - 17 Mars, 2022

schedule 10:07 - 17 Mars, 2022

Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, në lidhje me Komitetet e Jashtme dhe të Mbrojtjes të Parlamentit Evropian, është shprehur se Rusia po bën gjenocid në Mariupol.

Sipas Reznikov, Mariupol ka qenë një qytet me 400 mijë banorë, prej tre javësh është në kushte mbijetese pa ujë, rrymë, goditet vazhdimisht nga raketa, bombardohen edhe autokolona humanitare.

“Vlerësohet se viktimat civile janë 20 mijë. Dje u bombardua teatri i qytetit ku ishin strehuar 1200 gra e fëmijë. Kishte shenja se brenda kishte fëmijë, por gjithsesi përbindëshi goditi” tha Reznikov. /abcnews.al/