Ukraina pretendon se Rusia ka mobilizuar 500 kriminelë për të përforcuar ushtrinë

schedule10:21 - 7 Tetor, 2022

schedule 10:21 - 7 Tetor, 2022

Ushtria ruse ka mobilizuar 500 kriminelë në përpjekje për të përforcuar forcat e saj në rajonin e Donetskut të pushtuar përkohësisht, sipas një raporti nga shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, shkruan skynews.

Në një deklaratë, forcat e armatosura thanë se kriminelët kishin filluar të mbërrinin në rajonin e Donetskut dhe vunë në dukje se ishte lëshuar një urdhër për sekuestrimin e celularëve nga të gjithë ata që mbërrinin në zonë.

Ai tha gjithashtu se ish-oficerët rusë të zbatimit të ligjit tani janë komandantë të njësive të sapoformuara.

Sky News nuk ka qenë në gjendje t’i verifikojë këto pretendime.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat e Kievit kanë marrë në kontroll më shumë se 500 kilometra katrorë dhe dhjetëra vendbanime në Kherson.

/abcnews.al