“Udhëtim luksi” drejt Britanisë, kapet jahti me 8 emigrantë shqiptarë

schedule23:28 - 7 Nëntor, 2019

schedule 23:28 - 7 Nëntor, 2019

Tetë emigrantë shqiptarë u zbuluan dhe u kapën nga autoritetet në bordin e një jahti luksoz, ndërsa tentonin të kalonin në Britaninë e Madhe.

Mediat britanike bëjnë të ditur se bëhet fjalë për 8 persona, identitetet e të cilëve nuk bëhen ende të ditura.

“Tetë shtetas shqiptarë u gjetën në bord dhe çështjet e tyre tani do të trajtohen në përputhje me rregullat e imigracionit në Mbretërinë e Bashkuar”- tha një zëdhënës.

Mësohet se shqiptarët u gjetën në një jaht në Kanalin anglez. Ndalimi u krye falë ndërhyrjes së anijeve të Forcave Kufitare dhe helikopterëve. Më pas, u bë i mundur dërgimi i jahtit në portin e Portsmouth-it.

Deri më tani është arrestuar një 64-vjeçar britanik, për shkeljen e ligjeve të migracionit.

Ndalimi i 8 shqiptarëve vjen pas gjetjes së trupave të pajetë të 39 emigrantëve në një kamion në Essex./abcnews.al