U krijuan nga vetë Rusia, SHBA i kërkon Turqisë që t’i japë Ukrainës sistemin “S400” kundër avionëve

schedule20:13 - 19 Mars, 2022

schedule 20:13 - 19 Mars, 2022

UASHINGTON – Në javët e para të luftës së parë të madhe evropiane të shekullit të 21-të, Shtetet e Bashkuara u kanë dërguar armë ukrainasve për shkatërrimin e tankeve ruse, por jo avionë luftarakë.

Shtëpia e Bardhë nuk do të dërgojë asnjë avion amerikan apo të NATO-s në qiellin mbi Ukrainë, një lëvizje që zyrtarët amerikanë frikësohen se mund të rrezikojë ta kthejë një luftë rajonale në një zjarr global, por ajo po i siguron Ukrainës raketa që mund të kryejnë të njëjtën detyrë të shkatërrimit të avionëve rusë.

Së fundmi zyrtarët amerikanë kanë hedhur idenë që qeveria e Turqisë t’i sigurojë Ukrainës sistemin e sofistikuar kundër avionëve S400.

Lufta e re ka detyruar një rillogaritje në fronte të tjera. Në një shembull, zyrtarët amerikanë kanë hedhur idenë që qeveria e Turqisë t’i sigurojë Ukrainës sistemin e sofistikuar kundërajror S-400. Është vetë sistemi, i krijuar nga Rusia, që zyrtarët amerikanë ndëshkuan Turqinë – një aleate e NATO-s – për blerjen nga Moska disa vite më parë. Tani diplomatët amerikanë shohin një mënyrë për ta tërhequr Turqinë nga kërcimi i saj me Rusinë – dhe për t’u dhënë ukrainasve një nga sistemet më të fuqishme kundërajrore me rreze të gjatë që ekziston.

Në Shtëpinë e Bardhë dhe në Pentagon, ka pasur debate aktive se cilat armë vdekjeprurëse të dorëzuara në Ukrainë plotësojnë interpretimet e nuancuara të asaj që lejon ligji ndërkombëtar.

Presidenti rus ka llogaritjen e tij komplekse se kur mbështetja ushtarake për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s e “kalon kufirin”. Ai ka arsyet e tij për të mos përshkallëzuar, duke pasur parasysh fuqinë e kombinuar të anëtarëve të NATO-s dhe vështirësitë e dukshme të ushtrisë së tij kundër forcave ukrainase. Por ai gjithashtu nuk ka gjasa të pranojë humbjen ose një ngërç në Ukrainë pa testuar më tej vendosmërinë amerikane, pavarësisht paralajmërimeve të qarta publike nga Uashingtoni kundër përdorimit të armëve kimike, biologjike apo edhe bërthamore.

/abcnews.al/