Turqia vijon ofensivën në Siri, disa civile të vrarë

schedule22:06 - 10 Tetor, 2019

schedule 22:06 - 10 Tetor, 2019

Ofensiva turke në Siri ka hyrë në ditën e dytë. Nga bombardimet dhe luftimet në terren janë regjistruar viktima mes civilëve, dhjetëra mijëra prej të cilëve janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre. Ndërkohë, presidenti Trump ka paralajmëruar Ankaranë që të luajë sipas rregullave.

Luftime të ashpra raportohen në veri të Sirisë, në ditën e dytë të ofensivës turke në zonat e kontrolluara nga kurdët. Qeveria turke ka deklaruar se trupat e saj kanë marrë nën kontroll një seri territoresh dhe kanë vrarë dhjetëra militantë kurdë.

Ndërkohë, dhjetëra mijëra njerëz raportohet të jenë larguar nga shtëpitë e tyre, ndërsa flitet edhe për vdekje të shumta në radhët e civilëve. Ankaraja zyrtare ka deklaruar se synon të krijojë një zonë të sigurtë, të pastruar nga milicitë kurde, ku do të strehohen gjithashtu disa nga miliona refugjatët sirianë.

Ofensiva turke nisi pasi presidenti amerikan Donald Trump tërhoqi trupat amerikane nga zona veriore, që kontrollohej nga fraksioni kurd Forcat Demokratike Siriane. Kjo e fundit, e cila ka mbajtur nën kontroll militantët e ISIS, e cilësoi lëvizjen e administratës amerikane një “thikë pas shpine”.

Të enjten, Trump reagoi lidhur me situatën duke bërë të ditur se po e ndjek atë nga afër dhe njëkohësisht duke paralajmëruar Turqinë.

“Nëse nuk do të veprojë sipas rregullave, ajo do të goditet ashpër financiarisht dhe me sanksione”, deklaroi Trump në profilin e tij në Tëitter.

Ofensiva turke është fokusuar në qytetet Ras al Ain dhe Tal Abjad, në zonën kufitare mes Sirisë dhe Turqisë. Sipas raportimeve të BBC, një numër fshatrash në lindje të Tal Abjad janë marrë nën kontroll nga trupat turke.

Në luftime është përfshirë gjithashtu edhe fraksioni rebel Ushtria Çlirimtare Siriane, e mbështetur nga Ankaraja, e cila ka deklaruar se ka rrethuar qytetet e sipërpërmendura.

Duke reaguar nga zyra e tij, presidenti turk Recep Taip Erdogan ka deklaruar se mbi 100 militantë janë vrarë, plagosur, ose arrestuar gjatë luftimeve. Por fraksionet kurde kanë reaguar duke thënë se shifra është e ekzagjeruar./ABC News Albania 24/7