ISIS

elezi56.jpg
in a10:34 | 20/01/2020

Në një lidhje me “ABC e mëngjesit” Bedri Elezi nga IKSN është shprehur se shumë qytetarë i janë bashkuar ISIS pa e pasur të qartë se çfarë po bëjnë.

“Sipas informacioneve brenda regjionit ku janë vendosur shqiptarët në burgjet kurde, mësohet se ka të vdekur nga mungesa e ushqimeve. Mësohet se atje është një gjendje e tmerrshme e të burgosurve. Shumë qytetarë i janë bashkuar ISIS pa e pasur të qartë se çfarë po bëjnë”, tha Elezi.

Ndërkohë ai thotë se gjithashtu një i ri nga Gjilani pjesë e ISIS ka humbur jetën nga uria./abcnews.al

isis-1.jpg
So Nila16:40 | 10/01/2020

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të vrarë gjeneralin Qasem Soleiman, kreun e forcave të Iranit Quds, ka sjellë një zinxhir pasojash.

Një nga të parët ishte lufta e papërfunduar kundër xhihadistëve.

Pothuajse menjëherë koalicioni i udhëhequr nga SH.B.A. që luftonte grupin e Shtetit Islamik pezulloi operacionet në Irak. SHBA dhe aleatët e tyre njoftuan se puna e tyre kryesore tani ishte mbrojtja e tyre.

Nga pikëpamja ushtarake, ndoshta ata nuk kishin zgjidhje.

Irani dhe milicitë këtu në Irak janë betuar për hakmarrje për vrasjet e shkaktuara nga raketa e shkrepur nga një mjet i paautorizuar amerikan në automjetin e Soleimanit ndërsa po largohej nga aeroporti i Bagdadit të premten.

Kjo i vë forcat amerikane në Irak dhe aleatët perëndimorë të punojnë së bashku me ta. Kjo gjithashtu është gjë shumë e mirë për ISIS, dhe do të shpejtojë shërimin e tyre nga goditjet që mori kur u shkatërrua “kalifati” i tyre.

 

ISIS ka qenë shumë elastik gjatë shumë viteve. Ai u rigjenerua nga rrënojat e një grupi të mëparshëm, al-Kaeda në Irak.

Një operacion i madh ushtarak në 2016 dhe 2017 ishte i nevojshëm për t’i dhënë fund kontrollit të ISIS që tronditi Irakun dhe Sirinë.

Shumë luftëtarë xhihadistë përfunduan të vdekur ose në burg. Por kjo nuk e shkatërroi organizatën.

Ajo është akoma aktive në tokat e saj të vjetra në Irak dhe Siri , duke ngritur prita, duke zhvatur fonde dhe duke i dhënë fund jetës së shumë njërëzve.

Shteti irakian ka njësi efektive të ushtrisë dhe policisë elitare, të trajnuar kryesisht nga amerikanët dhe aleatët evropianë që iu bashkuan luftës kundër ISIS.

Që nga vrasja e Soleimanit, SH.B.A. ka ndërprerë trajnimet, si dhe operacionet po ashtu Danimarka dhe Gjermania.

Gjermanët po tërheqin trajnerët ushtarakë për në Jordan dhe Kuvajt.

Forcat irakene kanë marrë pjesën më të madhe të rreziqeve në terren në operacionet kundër ISIS. Por, ashtu si në trajnime, ata janë mbështetur në ndihmën e rëndësishme logjistike nga forcat amerikane, të cilët tani po gjuajnë në bazat e tyre.

Militantët e ISIS kanë diçka tjetër për të festuar. Kur Trump vendosi të vriste Soleimanin ata i dhuruan spektakël, presidentit amerikan, duke vrarë një tjetër.

 

Tani, grupet e mbështetur nga Irani janë zhytur në ushtrinë e Irakut nën një organizatë të quajtur Mobilizimi Popullor. Drejtuesit më të spikatur të milicisë janë bërë liderë të fuqishëm politikë.

Në vitet pas vitit 2014, SHBA dhe milicitë u përballën me të njëjtin armik. Por militantët shiitë tani duken të sigurtë se do të kthehen në rrënjët e tyre. Ata vranë shumë ushtarë amerikanë – të ndihmuar nga stërvitja dhe armët më të mira të furnizuara nga Soleimani – kjo ishte një nga arsyet që presidenti Trump urdhëroi vrasjen e gjeneralit.

Meqenëse Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore e Iranit në vitin 2018, amerikanët dhe iranianët kanë qenë një hap larg luftës.

Para se të vritej Soleimani, militantët shiitë tashmë po synonin amerikanët.

 

Një sulm në fund të dhjetorit në një bazë në Irakun verior që vrau një amerikan u kundërpërgjigj nga sulmet ajrore që vranë të paktën 25 luftëtarë nga një grup i quajtur Kataib Hezbollah.

Udhëheqësi i tyre, Abu Mahdi al-Muhandis, u takua me Soleimanin në aeroportin e Bagdadit dhe u hodh në erë së bashku me të në të njëjtën makinë.

Historia ka treguar se ekstremistët xhihadistë lulëzojnë më së shumti kur ata mund të përfitojnë nga paqëndrueshmëria, kaosi dhe armiqtë e dobësuar, të ndarë.

Kjo ka ndodhur më parë dhe ka një shans të fortë që mund të ndodhë përsëri./abcnews.al

isis.jpg
ger ta07:21 | 03/01/2020

Grupi ekstremist, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në rajonin rus të Ingushetisë në Kaukazin Verior. Gjatë sulmit mbeti i vrarë një officer i policisë.

Më 31 dhjetor, dy të rinjë shkelën me veturë një polic dhe më pas sulmuan me thikë një polic tjetër. Autoritetet rajonale thanë se njëri nga policët humbi jetën, ndërsa tjetri u plagos. Njëri nga sulmuesit, Mikail Miziyes, 18 vjeç, u vra ndërsa sulmuesi tjetër, Akhmed Imagozhev, u plagos dhe tani gjendet në një qendër spitalore.

Sipas grupit të inteligjencës SITE, që monitoron aktivitetin online të ISIS-it, grupi ekstremist mori përgjegjësinë për sulmin përmes një deklarate të publikuar  më 1 dhjetor. Udhëheqësi i Ingushetisë, Makhmud Ali Kalimatov ka kritikuar publikisht autoritetet e sigurisë për “masa të dobëta sigurie” gjatë festës së Vitit të Ri./abcnews.al

isis.jpg
So Nila09:17 | 23/12/2019

Ka indikacione  që grupi i Shtetit Islamik (IS) po riorganizohet në Irak, dy vjet  pasi humbi territorin e tij të fundit në Irak .

Zyrtarët e inteligjencës kurde dhe perëndimorë i kanë thënë BBC-së se prania e ISIS në Irak është një kryengritje e sofistikuar dhe sulmet  janë në rritje.

Militantët tani janë më të aftë dhe më të rrezikshëm se al-Kaeda, sipas Lahur Talabany, një zyrtar i lartë kundër-terrorizmit kurd.

“Ata kanë teknika më të mira, taktika më të mira dhe shumë më shumë para në dispozicion të tyre,” tha ai. “Ata janë në gjendje të blejnë automjete, armë, pajisje ushqimore.

Teknologjikisht ata janë më të kursyer. Nuk është më e vështirë t’i largosh ato. Kështu që, ata janë si al-Kaeda në steroidë.”

Në bazën e tij në Sulaimaniya, i vendosur në kodrat e rajonit të Kurdistanit në Irakun e Veriut, ai pikturoi një fotografi të një organizate që ka kaluar 12 muajt e fundit duke u rindërtuar nga rrënojat e kalifatit.

“Ne shohim që aktivitetet po rriten tani, dhe ne mendojmë se faza e rindërtimit ka mbaruar”, tha z. Talabany, i cili kryeson Agjencinë Zanyari, një nga dy agjencitë e inteligjencës në Kurdistanin Irak.

Ai thotë se një lloj tjetër i ISIS është shfaqur, i cili nuk dëshiron më të kontrollojë asnjë territor për të mos qenë një objektiv. Përkundrazi – si paraardhësit e al-Kaeda – ekstremistët kanë shkuar nën tokë, në Malet Hamrin të Irakut.

“Kjo është qendër për ISIS [grupin e Shtetit Islamik] tani,” tha Z. Talabany. “Është një varg i gjatë malesh dhe është shumë e vështirë për ushtrinë e Irakut për t’i kontrolluar. Ka shumë strehë dhe shpella.”

Ai paralajmëroi se ISIS do të ushqehej nga trazirat e tanishme në kryeqytetin irakian, Bagdad, dhe do të shfrytëzonte ndjenjën e tjetërsimit midis muslimanëve të tyre sunitë – një komunitet pakicë. Në Irak, ky është një model i njohur dhe i përgjakshëm.

“Nëse kemi trazira politike,” tha ai, “kjo është Parajsa ose Krishtlindjet vijnë herët për ISIS”.

Grupet ekstremistë në rritje

Militantët po përfitojnë gjithashtu nga marrëdhëniet e tensionuara midis Bagdadit dhe qeverisë rajonale të Kurdistanit, pas një referendumi të pavarësisë kurde në 2017.

Tani ekziston një zonë në Irakun verior midis forcave kurde të sigurimit të Pêşmergeve dhe homologëve të tyre irakianë. Sipas Z. Talabany, të vetmit që patrullojnë në këtë fushë janë ISIS.

Sipas raporteve të inteligjencës së Pêşmergeve, radhët e ISIS  në  këtë zonë kohët e fundit janë përforcuar në rreth 100 luftëtarë që kaluan kufirin nga Siria, përfshirë disa të huaj me rripa vetëvrasës.

Zyrtarët e inteligjencës kurde vlerësojnë se ISIS është 10,000 i fortë në Irak me 4,000 dhe 5,000 luftëtarë, dhe një numër pothuajse të njejtë me simpatizantë.

Komuniteti ndërkombëtar duhet të shqetësohet, sipas Lahur Talabany. “Sa më të rehat të ndihen ata këtu,” thotë ai, ” më shumë ata do të mendojnë për operacione jashtë Irakut dhe Sirisë”.

Presioni që vjen nga ISIS

Komandanti i lartë ushtarak amerikan në terren në Irak thotë se ISIS po përpiqet të rikrijojë veten por po përballet me një reagim të ndryshëm nga forcat e sigurisë Irakiane dhe Kurde kësaj here.

Sipas gjeneralit William Seely, Komandant i Forcave-Irak, tha se këto forca janë të përgatitura më mirë sesa në vitin 2014 kur ISIS fitoi kontrollin e një të tretës të Irakut dhe mori Moisiun, qytetin e tij të dytë më të madh, praktikisht të paprekur.

“ISF [forcat e sigurisë irakiane] nuk është e njejta forcë si kur ra Mosul,” tha Brig Gen Seely. “Ne kemi qenë këtu duke shtuar stërvitjen e tyre. ISF po e mban këmbën e tyre në pedale për të siguruar që vrulli kundër Daesh [ISIS] të mbetet i qëndrueshëm.

Nga mesi i tetorit deri në mes të nëntorit, ISF kreu 170 “operacione pastrimi” dhe shkatërroi pothuajse 1.700 pajisje shpërthyese .

Ai thotë se luftëtarët e ISIS tani fshihen në shpella dhe në shkretëtirë “në kushte që askush nuk mund t’i përballojë  për një kohë të gjatë”, dhe ata nuk mund të lëvizin në formacione të mëdha. “Më i madhi që kam parë në gjashtë muajt e mi këtu është 15, thotë ai, duke shtuar se edhe një luftëtar i ISIS është shumë.

Tani për tani ekstremistët janë të kufizuar  – duke dalë natën për të kryer sulme të goditura dhe të drejtuara. Por Iraku ka parë që terrori rritet nga këto fillime dhe shumë frikësohen se nga këtu po vjen një kërcënim i ri, për rajonin dhe perëndimin./abcnews.al

Capture-8.jpg
in a07:48 | 12/12/2019

Presidenti Mahamadou Issoufou ndërpreu udhëtimin për në Egjipt për shkak të ‘tragjedisë’ në kampin ushtarak në Inates, Nigerinë perëndimore.

Presidenti ka bërë me dije në një postim në “Twiitter” që është kthyer nga një udhëtim jashtë vendit, për të ndjekur nga afër zhvillimet e atentatit të ndodhur në kufirin me Malin, një zonë ku janë aktivizuar terroristët e lidhur me Isis.

Agjensitë e lajmeve raportojnë se Të paktën 70 ushtarë kanë mbetur të vrarë gjatë një sulmi që ndodhi dje nga disa xhihadistë të dyshuar në Nigeri.

“Terroristët bombarduan kampin me granata dhe mortaja”, i tha burimi agjensisë së lajmeve AFP./abcnews.al

gjeneral.jpg
ger ta12:29 | 24/11/2019

Shefi i Komandës Qendrore të SHBA-së, gjeneral Kenneth McKenzie tha se rreth 500 trupa në lindje të Sirisë pritet të rifillojnë operacionet kundër Shtetit Islamik në ditët dhe javët e ardhshme.

ISIS ka humbur pothuajse të gjithë territorin e saj në Siri dhe forcat amerikane vranë ish-udhëheqësin e saj Abu Bakr al-Bagdadi muajin e kaluar, por grupi që dikur kontrollonte një të tretën e Sirisë dhe Irakun fqinj, ende shihet si një kërcënim.

Administrata e presidentit Donald Trump shokoi aleatët e SHBA-së dhjetorin e kaluar duke thënë se Uashingtoni po tërhiqte të gjitha trupat e tij nga Siria. Por më vonë u tha se vendosi të mbante një forcë të mbetur në pjesën verilindore të vendit, duke u përqëndruar në parandalimin e Shtetit Islamik që të fillojë një rikthim dhe të sulmojë fushat e naftës atje.

Ish-sekretari i mbrojtjes i Trump, James Mattis ishte shprehur kundër zvogëlimit të trupave, duke i thënë Washington Post në atë kohë:

‘Nëse nuk vazhdojmë presionin, atëherë ISIS do të rishfaqet’. “Tani unë kam rreth 500 trupa amerikane në përgjithësi në lindje të lumit Eufrat dhe në verilindje deri në Sirin”, u tha McKenzie gazetarëve në margjinën e samitit të sigurisë së Dialogut Manama në Bahrein. “Është synimi ynë të qëndrojmë në atë pozicion duke punuar me partnerët tanë SDF (Forcat Demokratike Siriane) për të vazhduar operacionet kundër ISIS-it poshtë luginës së lumit Eufrat”, shtoi ai./abcnews.al

274719.png
ent ela21:56 | 21/11/2019

Njësitet e policisë speciale të Ukrainës kanë arrestuar një 30 vjeçar rus, i cili dyshohet të jetë pjesëtar i grupit militant ekstremist, Shteti Islamik (IS).

Ai ishte në kërkim nga Interpoli në lidhje me një akuzë për vrasje dhe ishte duke u fshehur në Ukrainë, për t’i ikur arrestimit, njoftoi policia ukrainase.

Ende nuk është bërë i ditur identiteti i të dyshuarit. Ai ka lindur në rajonin Luhansk të Ukrainës, por ka jetuar për një kohë të gjatë në Rusi.

“Bazuar në raportet, i ndaluari është pjesëtarë i organizatës terroriste Shteti Islamik madje edhe njëri nga liderët e këtij grupi”, tha policia.

“Sa i përket origjinës, ai është nga Dagestani por i lindur në Ukrainë. Ai ka jetuar në Rusi për një kohë të gjatë. Ai po fshihej në territorin e vendit tonë për t’i ikur përgjegjësisë për vrasje”, tha policia.

Javën e kaluar, autoritetet ukrainase në bashkëpunim me Agjencinë Qëndrore për Inteligjencë të Shteteve të Bashkuara (CIA) dhe ministrinë e Brendshme të Gjeorgjisë, arrestuan, Al-Bara Shishani, një komandant i lartë të Shtetit Islamik.

Al Bara Shishani

Shtetasi gjeorgjian ka shërbyer si zëvëndës i Abu Omar al-Shishani, njeriu të cilin Pentagoni e ka përshkruar si “ministër të luftës” i grupit militant.

Pasi al Shishani u vra, shtetasi i Gjeorgjisë, më 2018 udhëtoi përmes një pasaporte false në Turqi dhe prej atje në Ukrainë, ku vazhdoi të koordinojë aktivitetet e IS-it, njoftoi shërbimi sekret i Ukrainës. /abcnews.al

 

jihadists-repatriation-1106.jpg
nev ila10:50 | 20/11/2019

Pavarësisht paralajmërimeve të shërbimit sekret rus për rreziqet që vijnë nga riatdhetësimi i familjarëve të xhihadistëve rusë, vetëm mbrëmjen e të martës janë rikthyer në Moskë 30 fëmijë nga Iraku.

Për shumë prej tyre ndoshta ka qenë fluturimi i parë në jetë: nga Bagdadi në Moskë me një biletë vetëm vajtje. Në kryqytetin rus ata mbërritën të mbështjellë në palltot e tyre, dhe në krahët e dikujt që nuk ishte nëna që i ka sjellë në jetë.

Janë fëmijët e luftëtarëv rus të Isis: rreth 30 fëmijë që u riatdhetësuan ndërsa nënat e tyre xhihadiste janë në gjendje arresti në Irak.

Rusia në ndryshim nga vendet e tjera dhe pavarësisht rrezikut të paralajmëruar nga shërbimet secrete kohët e fundit, gjithnjë ka aplikuar doktrinën e riatdhetësimit të familjarëve të xhihadistëve.

Deri tani 122 minorenë janë rikthyer në shtëpi, shumë prej tyre gjenden në republikat ish sovjetike me mazhorancë muslimane në Kaukaz, si për shembull në Çeçeni: vend nga ku janë nisur nënat e tyre për t’iu bashkuar të ashtuquajturit shtet islamik.

Në fillim të muajit nëntor kreu i shërbimeve sekrete ruse, Aleksander Bortnikov këmbënguli për rreziqet që sjell rikthimi i mundshëm në Rusi i 2 mijë grave dhe fëmijëve të xhihadistëve rusë./abcnews.al

GRATE-E-AL-BAGHDADI-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela16:31 | 06/11/2019

Forcat special turke kanë ndaluar një pjesë të familjarëve të liderit të vrarë të ISIS, Al Bagdadi. Të mërkurën është ndaluar bashkëshortja e tij, ndërsa një ditë më parë motra e madhe, dhëndri, një nga nuset dhe pesë fëmijët e saj.

Turqia ka ndaluar në Siri bashkëshorten e Al Baghdadit, liderit të ISIS të vrarë në fund të muajit tetor në vendin arab. Lajmi u konfirmua nga presidenti turk Erdoan sipas asaj që lexohet në të përditshmen filoqeveritare turke ‘Sabah’. Lajmi është publikuar dhe nga agjencia zyrtare e lajmeve Anadoll

Sabah shkruan se ditët e fundit, burime pranë qeverisë turke konfirmuan se edhe një nga motrat e mëdha të Al Bagdadit ishte ndaluar nga forcat turke të sigurisë, si dhe dhëndri i liderit, një nga nuset dhe pesë fëmijë. Erdoan komentoi dhe operacionin ushtarak amerikan që rezultoi me vdekjen e al-Baghdadi, si dhe për fushatën mediatike të këtij suksesi. Presidenti turk u shpreh se ishte ndaluar bashkëshortja e AL BAgdadit, dhe nuk ishte reklamuar si sukses, po ashtu dhe në rastin e ndalimit të motrës dhe dhëndërit të tij. Erdoan premtoi se do të vazhdonin akoma operacionet e këtij lloji. /abcnews.al

isis-siria-1280x592.jpg
nev ila16:42 | 03/11/2019

Ministri i Brendshëm turk tha të shtunën se Ankaraja do të kthejë mbrapsht në vendet e tyre anëtarët e ndaluar të Shtetit Islamik, duke deklaruar se nuk kishin ndërmend ti mbanin ata pafundësisht.

Ministri i brendshwm turk Suleyman Soylu tha tw shtunwn se refuzimi i vendeve evropiane për të riatdhesuar qytetarët e tyre që luftuan për ISIS-in në Siri “nuk është i pranueshëm për ” dhe “është gjithashtu i papërgjegjshëm“.

Duke folur para gazetarëve në Stamboll, Soylu përmendi Britaninë dhe Hollandën, por vuri në dukje se ato nuk ishin të vetmet vende evropiane që iu kanë mohuar shtetësinë luftëtarëve të ISIS-it që për të parandaluar që Turqia t’i kthejë ata në vendet e tyre.

Turqia kapi anëtarët e ISIS-it, të cilët më parë ishin nën kujdestarinë e forcave kurde gjatë një sulmi muajin e kaluar në Sirinë verilindore kundër një milicie kurde, Turqia i konsideron ata terroristë.

Komentet e ministrit Soylu ishin të fundit në një seri thirrjesh të Turqisë drejt vendeve evropiane për të riatdhesuar qytetarët e tyre që i përkisnin ISIS-t.

Megjithatë, shumë vende evropiane kanë zvarritur procesin nga shqetësimi për rezistencën e publikut dhe problemet e sigurisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono