turiqa
WASHINGTON, DC - APRIL 02: Medical professionals from Children's National Hospital administer a coronavirus test at a drive-thru testing site for children age 22 and under at Trinity University on April 2, 2020 in Washington, DC. Hundreds of children, with referrals from their doctors, have been tested at the site as efforts continue to contain the COVID-19 pandemic. (Photo by Drew Angerer/Getty Images)

turkey.jpg
ad min22:06 | 10/10/2019

Ofensiva turke në Siri ka hyrë në ditën e dytë. Nga bombardimet dhe luftimet në terren janë regjistruar viktima mes civilëve, dhjetëra mijëra prej të cilëve janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre. Ndërkohë, presidenti Trump ka paralajmëruar Ankaranë që të luajë sipas rregullave.

Luftime të ashpra raportohen në veri të Sirisë, në ditën e dytë të ofensivës turke në zonat e kontrolluara nga kurdët. Qeveria turke ka deklaruar se trupat e saj kanë marrë nën kontroll një seri territoresh dhe kanë vrarë dhjetëra militantë kurdë.

Ndërkohë, dhjetëra mijëra njerëz raportohet të jenë larguar nga shtëpitë e tyre, ndërsa flitet edhe për vdekje të shumta në radhët e civilëve. Ankaraja zyrtare ka deklaruar se synon të krijojë një zonë të sigurtë, të pastruar nga milicitë kurde, ku do të strehohen gjithashtu disa nga miliona refugjatët sirianë.

Ofensiva turke nisi pasi presidenti amerikan Donald Trump tërhoqi trupat amerikane nga zona veriore, që kontrollohej nga fraksioni kurd Forcat Demokratike Siriane. Kjo e fundit, e cila ka mbajtur nën kontroll militantët e ISIS, e cilësoi lëvizjen e administratës amerikane një “thikë pas shpine”.

Të enjten, Trump reagoi lidhur me situatën duke bërë të ditur se po e ndjek atë nga afër dhe njëkohësisht duke paralajmëruar Turqinë.

“Nëse nuk do të veprojë sipas rregullave, ajo do të goditet ashpër financiarisht dhe me sanksione”, deklaroi Trump në profilin e tij në Tëitter.

Ofensiva turke është fokusuar në qytetet Ras al Ain dhe Tal Abjad, në zonën kufitare mes Sirisë dhe Turqisë. Sipas raportimeve të BBC, një numër fshatrash në lindje të Tal Abjad janë marrë nën kontroll nga trupat turke.

Në luftime është përfshirë gjithashtu edhe fraksioni rebel Ushtria Çlirimtare Siriane, e mbështetur nga Ankaraja, e cila ka deklaruar se ka rrethuar qytetet e sipërpërmendura.

Duke reaguar nga zyra e tij, presidenti turk Recep Taip Erdogan ka deklaruar se mbi 100 militantë janë vrarë, plagosur, ose arrestuar gjatë luftimeve. Por fraksionet kurde kanë reaguar duke thënë se shifra është e ekzagjeruar./ABC News Albania 24/7

aktoret.jpg
ad min18:56 | 15/05/2019

Një gjykatë në Stamboll ka dënuar të premten 13 të pandehur, mes të cilëve edhe aktorët Çağatay Ulusoy e Gizem Karaca sidhe këngëtarin Cenk Eren me nga 10 muaj burg për përdorim të lëndëve narkotike.

Rreth një vit më parë ata ishin dënuar me nga 4 vite e 2 muaj burg për të njëjtën akuzë. Vendimi i gjykatës ditën e mërkurë, përveçse u ul dënimin, shtyn implementimin e tij me 5 vite.

Aktorët ishin në mesin e 34 personave të arrestuar në një operacion anti-drogë në Stamboll, në Janar të vitit 2013, ndërsa më pas ishin lënë të lirë me kusht. Gjyqi ndaj tyre vazhdonte prej më shumë se 6 vitesh.

Aktorët kanë hedhur poshtë akuzat për trafikim droge, megjithëse disa prej tyre kanë pranuar se kanë përdorur drogë.

27-vjeçari Ulusoy, një prej aktorëve më të famshëm të serialeve turke, njihet në Shqipëri për rolin e Sarpit në serialin “I infiltruari”, transmetuar në Klan Plus. Ai aktualisht po xhiron një serial për gjigantin “Netflix”.

Ndërsa aktorja dhe modelja Gizem Karaca, ka luajtur shumë seriale, mes të cilëve edhe “Dashuri Pa fund”./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono