ofensiva

siria-lufta-1280x677.jpg
nev ila13:24 | 11/10/2019

Në një kohë që ofensiva ushtarake turke në veri – lindje të Sirisë ka hyrë në ditën e saj të tretë, presidenti amerikan Trump paralajmëroi sanksione të reja ndaj Turqisë nëse ajo nuk sillje në mënyrë humanitare.

Në kufirin turko – sirian është dita e tretë e ofensivës së trupave ushtarake të Ankarasë.

Burime kurdo – siriane bëjnë të ditur se forcat turke kanë bombarduar gjatë mbrëmjes së të enjtes një burg ku mbaheshin militant të ISIS sipas forcave demokratike siriane kjo është në përpjekje e qartë për të mbështetur arratisjen e xhihadistëve të cilët mund të përzihen me refugjatët. Në vetëm 24 orë janë 60 mijë persona që kanë braktisur banesat e tyre.

Presidenti turk Erdoan nga ana e tij kërcënoi Europën duke thënë se do i dërgonte refugjatët përtej kufirit turk.

Kreu i shtëpisë së bardhë Donald Trump nga ana e tij kërcënon me sanksione të reja kundër Turqisë, nëse nuk do të veprojë në mënyrë humanitare. Rezultati i ofensivës turke, sipas ekspertëve shkaktoi atë që pritejm ringjalljen e bërthamave të ISIS, menjëherë pas tërheqjes së trupave amerikane ushtarake këtë të hënë.

Ndërkohë është 174 numri i terroristëve të neutralizuar sipas ministrisë turke të mbrojtjes./ABC News Albania 24/7

turkey.jpg
ad min22:06 | 10/10/2019

Ofensiva turke në Siri ka hyrë në ditën e dytë. Nga bombardimet dhe luftimet në terren janë regjistruar viktima mes civilëve, dhjetëra mijëra prej të cilëve janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre. Ndërkohë, presidenti Trump ka paralajmëruar Ankaranë që të luajë sipas rregullave.

Luftime të ashpra raportohen në veri të Sirisë, në ditën e dytë të ofensivës turke në zonat e kontrolluara nga kurdët. Qeveria turke ka deklaruar se trupat e saj kanë marrë nën kontroll një seri territoresh dhe kanë vrarë dhjetëra militantë kurdë.

Ndërkohë, dhjetëra mijëra njerëz raportohet të jenë larguar nga shtëpitë e tyre, ndërsa flitet edhe për vdekje të shumta në radhët e civilëve. Ankaraja zyrtare ka deklaruar se synon të krijojë një zonë të sigurtë, të pastruar nga milicitë kurde, ku do të strehohen gjithashtu disa nga miliona refugjatët sirianë.

Ofensiva turke nisi pasi presidenti amerikan Donald Trump tërhoqi trupat amerikane nga zona veriore, që kontrollohej nga fraksioni kurd Forcat Demokratike Siriane. Kjo e fundit, e cila ka mbajtur nën kontroll militantët e ISIS, e cilësoi lëvizjen e administratës amerikane një “thikë pas shpine”.

Të enjten, Trump reagoi lidhur me situatën duke bërë të ditur se po e ndjek atë nga afër dhe njëkohësisht duke paralajmëruar Turqinë.

“Nëse nuk do të veprojë sipas rregullave, ajo do të goditet ashpër financiarisht dhe me sanksione”, deklaroi Trump në profilin e tij në Tëitter.

Ofensiva turke është fokusuar në qytetet Ras al Ain dhe Tal Abjad, në zonën kufitare mes Sirisë dhe Turqisë. Sipas raportimeve të BBC, një numër fshatrash në lindje të Tal Abjad janë marrë nën kontroll nga trupat turke.

Në luftime është përfshirë gjithashtu edhe fraksioni rebel Ushtria Çlirimtare Siriane, e mbështetur nga Ankaraja, e cila ka deklaruar se ka rrethuar qytetet e sipërpërmendura.

Duke reaguar nga zyra e tij, presidenti turk Recep Taip Erdogan ka deklaruar se mbi 100 militantë janë vrarë, plagosur, ose arrestuar gjatë luftimeve. Por fraksionet kurde kanë reaguar duke thënë se shifra është e ekzagjeruar./ABC News Albania 24/7

rama-14.jpg
ad min13:21 | 30/03/2019

Pas gjashtë javësh protesta të opozitës, duket sikur rolet janë ndryshuar për Edi Ramën e Lulzim Bashën. Kryeministri ka kaluar në ofensivë, me përpjekje të dukshme për të kompleksuar opozitën. Publikisht palët duken në qëndrime të kundërta, e megjithatë tensioni politik nuk është ai i para 6 javëve. Këtë dinamikë të javës politike që lamë pas na sjell Mimoza Kociu me Politika në ABC News./abcnews.al

vlcsnap-error773-1280x720.jpg
ent ela14:28 | 24/01/2018

Ofensiva ushtarake turke në zonën e Afrin në very të Sirisë ka hyrë në ditën e pestë. SIpas të dhënave të ushtrisë turke janë vrarë 260 persona mes militantëve kurdo – sirianë dhe atyre ISIS. Militantët kurdo sirianë kanë luftuar përkrah koalicionit ndërkombëtar kundër Isis në Siri e tashmë kërkojnë ndihmën e aleatëve perëndimorë ndaj sulmit të Turqisë.

Vijojnë luftimet e ashpra në zonën e Afrin, zoën veriperëndimore të Sirisë me mazhorancë kurde. Ofensiva me emrin degëza e ullirit, e nisur nga Turqia për të eliminuar njësinë e mbrojtjes së popullit kurdo sirian në veriun sirian, ka hyrë në ditën e saj të pestë. JAnë tetë mes ushtarëve turq dhe mercenarëve arabë, që kanë mbetur të vrarë nga forcat kurde në zonën ku ushtria turke ka ndërmarrë prej ditësh një ofensivë tokësore. Objektivi janë njësitë e mbrojtjes së populli sirian që janë të lidhura me partinë siriane të unitetit demokratik e që konsiderohen nga Ankaraja si organizata terroriste. Lajmi është konfirmuar nga forcat demokratike siriane, aleanca kurdo arabe që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nga ana e tyre, kurdët i cilësojnë si mercenarë, rebelët e opozitës siriane ndaj regjimit të Damaskut e që financohet nga Ankaraja për t’iu bashkuar ofensivës turke. Por aleanca jurdo arabe hedh poshtë këtë pretendim duke e cilësuar si një justifikim për të qenë objektiv sulmi. Forcat demkokratike siriane, aleanca kurdo arbe, deklaron se ushtria siriane gënjeu për sa I përket pranisë së Isis në rajonin e Afrin, në Sirinë veriperëndimore. Me këtë pretekst Turqia nisi tështunën ofesivën ushtarake në Siri. Një ditë më parë ushtria turke konfirmoi se të paktën 260 persona, mes të cilëve militant të Unionit për mbrojtjen e popullit dhe xhihadistë të Isis janë vrarë në kuadër të kësaj ofensive.

Militantët kurdo sirianë që kanë luftuar përkrah koalicionit ndërkombëtar kundër isis, tashmë kanë frikë se mos braktisen nga aleatët perëndimorë gjatë ofensivës turke në zonën që prej vitesh kontrollohet nha njësitë për mbrojtjen e popullit kurd./abcnews.al

vlcsnap-error772-1280x720.jpg
ent ela15:14 | 22/01/2018

Në provincën Afrin në Siri, ushtria turke vijon ditën e tretë të ofensivës kundër milicive kurde. Presidenti Erdoan i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara që të mos ndërhyjnë. Ai nënvizoi se beteja nuk është me shtetasit kurdë, por me korridoret terroriste.

Turqia vazhdon ofensivën tokë-ajër kundër ushtrive kurde në Siri. Sipas mediave të Ankarasë, forcat e armatosura kanë arritur të marrin kontrollin e një numri fshatrash në veri të Sirisë. Trupat turke të shoqëruara nga aleatët rebelë, kanë përparuar në disa zona të rajonit Afrin gjatë së hënës. Por nga ana tjetër, luftëtarët kurdë njoftojnë se kanë rimarrë kontrollin në dy fshatra.

Turqia e konsideron milicinë kurde YPG, si grupim terrorist. Kjo ushtri, e cila kontrollon shumicën e zonës very-perëndimore të Sirisë, cilësohet nga Ankaraja zyrtare si një zgjatim I Partisë Punëtore të Kurdistanit. Kjo frocë politike ka luftuar për autonomi prej 3 dekadash në Turqi.

“Këshilli i Sigursë i Kombeve të Bashkuara nuk është mbledhur në të kaluarën kur janë kryer makabritete në Afrin. Dhe tani nuk ka të drejtë të mblidhet për të diskutuar operacionin tonë kundër një organizate terroriste në enklavën kurde në very-perëndim të Sirisë”. Këtë e ka thënë presidenti turk, Rexhep Tajip Erdoan, duke komentuar kërkesën e Francës për të mbledhur një session të jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurisë në OKB.

Gjatë një prononcimi në Ankara, kreu I shtetit ka kritikuar “qarqet që përpiqen t’i përshkruajnë operacionet e forcave turke kundër organizatave terroriste si operacione kundër kurdëve, duke thënë se Turqia nuk ka asnjë problem me kurdët, por në shënjestër ka vetëm parandalimin e korridorit terrorist.

Mediat turke raportojnë gjithashtu se ushtria kurde ka lënë të lirë militantët e ISIS që gjendeshin të burgosur në provincën Afrin. Sipas agjencisë Anadollu, terroristët i janë bashkuara forcave të Partisë Punëtore të Kurdistanit.

Ndërkohë, nga ana tjetër ka ardhur edhe një vërejte nga ana e Shteteve të Bashkuara për operacionin e quajtur “dega e ullirit”. Uashingtoni ka këshilluar ushtrinë turke që të tregohet më e përmbajtur në ofensivën që ka nisur në Siri, në mënyrë që të shmnagen viktima apo të plagosur në civilë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono