Tsipras për mediat greke: Kombi maqedonas s’ka ekzistuar asnjëherë

schedule13:02 - 20 Janar, 2018

schedule 13:02 - 20 Janar, 2018

E ndërsa Maqedonia dhe Greqia duken më parnë se kurrë një zgjidhjeje për çështjen e emrit, kryeministri grek Aleksis Tsipras në një intervistë për mediat vendase u shpreh se kombi maqedonas nuk ka ekzistuar asnjëherë

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, në një intervistë për të përditshmen greke “Ehtnos” ka folur për marrëdhëniet me Maqedoninë dhe mundësitë e zgjidhjes së çështjes së emrit. Gjatë intervistës ai theksoi se kombi maqedonas nuk ka ekzistuar asnjëherë duke përshkruar në detaje rjedhën e bisedimeve mes Shkupit dhe Athinës.

Deklarat e tij vjen në një moment kur Athina dhe Shkupi duken shumë pranë arritjes së një zgjidhjeje për sa i përket çështjes së emrit të Maqedonisë. I dërguari special i kombeve të bashkuara Nimitz, disa ditë më parë u dorëzoi negociatorëve serbë dhe atyre maqedonas, listën me propozimet për arritjen një zgjdihje. Ndërsa palët pritet të japin një përgjigje Brenda dy javësh. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg gjatë vizitës së tij në Shkup të premten bëri të qartë për politikën maqedonase, se nuk mund të ketë asnjë plan rezervë përveç arritjes së një marrëveshjeje. Dhe se kjo ishte e vetmja mënyrë që Maqedonia të anëtarësohej në NATO dhe të vazhdonte rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian./abcnews.al