Trupat ruse marrin në kontroll një tjetër qytet

schedule15:23 - 24 Maj, 2022

schedule 15:23 - 24 Maj, 2022

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Svitlodarsk në distriktin Bakhmut të rajonit Donetsk të Ukrainës, sipas zyrtarëve ukrainas dhe Republikës Popullore të Donetskut – një zonë e kontrolluar nga rebelët në Ukrainën lindore, shkruan BBC.

Ushtria ruse hyri në qytet këtë mëngjes, tha kreu i administratës ushtarake të Ukrainës Svetlodar, Sergei Goshko.

“Ata janë duke varur një leckë në ndërtesën administrative”, tha Goshko, duke iu referuar flamurit ukrainas.

Para fillimit të luftës, Svitlodarsk kishte një popullsi prej 11,000 njerëz.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

/abcnews.al