Trump si Bill Klinton: Sulmi ndaj Irakut pak ditë përpara gjyqit në Senat

schedule09:08 - 4 Janar, 2020

schedule 09:08 - 4 Janar, 2020

Donald Trump si Bill Klinton: një sulm në Irak disa ditë pas procesit të fajësimit para senatit amerikan.

Ishte 16 dhjetor 1998, tre ditë para se të fillonte puna në Kongres, dhe presidenti demokrat urdhëroi bombardimin e ushtarëve të Saddam Houssein që nuk kishin pranuar të bashkëpunonin me inspektorët e Kombeve të Bashkuara, të cilët do të monitoronin armatimet e regjimit.

Ishte Operacioni Desert Fox, i kryer nga forcat amerikane dhe britanike, i cili shënjestroi forcat ushtarake për katër ditë. Administrata e Klinton shpjegoi se qëllimi i misionit ishte “të dobësonte aftësinë e Irakut për të prodhuar dhe përdorur armë të shkatërrimit në masë dhe të eliminonte kështu kërcënimet për të ardhmen”, siç tha Sekretari i atëhershëm i shtetit Madeleine Albright.

Shumë republikanë në Kongres akuzuan Klintonin që përdorte sulme ajrore për të larguar vëmendjen nga procesi i fajësimit ndaj tij, të njëjtën akuzë që shumë demokratë bëjnë kundër Donald Trump sot./abcnews.al