Tragjike në SHBA/ Thirri policinë për ndihmë, oficeri qëllon 11-vjeçarin

schedule09:19 - 26 Maj, 2023

schedule 09:19 - 26 Maj, 2023

Një familje e Mississippi-t ka bërë thirrje për shkarkimin nga puna të një oficeri policie, i cili akuzohet se ka qëlluar një 11-vjeçar, i cili thirri policinë për një incident dhune në familje.

Adrien Marie, i cili thirri policinë ishte i paarmatosur dhe po ndiqte udhëzimet e oficerit të policisë Indianola Greg Capers kur u qëllua në gjoks të shtunën, tha avokati i familjes së tij Carlos Moore.

Djali kishte thirrur policinë pasi një burrë kërcënoi nënën e tij Nacala Marie në orën 4 të mëngjesit, por Capers “përshkallëzoi situatën”, sipas Moore.

Moore ka kërkuar publikimin e videos së kamerës së trupit të Capers. Një grup i vogël protestuesish u mblodhën para bashkisë së djeshme në mëngjes, të enjten, ku familja e djalit u takua me zyrtarët lokalë.

“Ne kërkojmë drejtësi. Një djalë 11-vjeçar me ngjyrë në Indianola për pak humbi jetën”, u ankua Moore. “Ai nuk bëri asgjë të keqe dhe gjithçka në rregull.”

11-vjeçari u dërgua në Spitalin e Universitetit të Misisipit, dhe doli të mërkurën.

“Ai është mirë, është i bekuar. Nuk di si ta përshkruaj ndryshe, si ta përshkruaj faktin që shpëtoi”, tha nëna e tij, e pyetur nga gazetarët për gjendjen shëndetësore të djalit të saj.

/abcnews.al