Tillerson dhe rreziku i “shuplakës otomane” gjatë vizitës në Turqi

schedule20:51 - 15 Shkurt, 2018

schedule 20:51 - 15 Shkurt, 2018

Vizita e ardhshme në Turqi e sekretarit amerikan të Shtetit, Rex Tillerson, pritet të jetë komplekse, nisur nga përplasjet e fundit verbale mes dy vendeve dhe kërcënimit të presidentit Erdogan për “shuplakën otomane”.

Për CNN, vizita në Turqi do të jetë më e vështira me të cilën do të përballet sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson. Vizita e shefit të diplomacisë amerikane bëhet në një kohë kur në Ankara, presidenti Erdogan ka dyfishuar dozën e toneve anti-amerikane e madje ka kaluar në kërcënime.

Kjo, për shkak të pranisë ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Siri dhe aleanca e tyre me popullësinë kurde. “Është e qartë se ata që paralajmërojnë se do të reagojnë me forcë nëse preken nuk e kanë provuar shuplakën otomane”, tha Erdogan ditën e martë.

Qeveria në Ankara druhet se me mbështetjen amerikane, kurdët sirianë më vonë do të ndihmojnë ata turq për të kërkuar pavarësinë. Për analistët, kjo është një çështje e nxehtë që rrezikon të fusë në përplasje dy vendet anëtare të NATO-s, por në Departamentin e Shtetit duket se nuk kanë frikë nga paralajmërimet e Erdogan.

“Jemi mësuar me një retorikë të tillë”, ka thënë zëdhënësi Heather Nauert duke iu referuar shuplakës së kreut të shtetit turk. Ndërsa vetë, Tillerson ka nënvizuar se Turqia është një aleat i rëndësishëm i NATO-s dhe se palët duhet të gjejnë rrugën për të bashkëpunuar në të njëjtin drejtim. Ai ka shtuar se dy vendet ndajnë qëllime të njëjta sa i takon Sirisë dhe Shtetet e Bashkuara i kuptojnë shqetësimet e Ankarasë./abcnews.al