Thonjtë e shkurtër tani janë zgjedhja më trendi

schedule20:50 - 8 Dhjetor, 2021

schedule 20:50 - 8 Dhjetor, 2021

Ne i duam thonjtë e gjatë, nga format ovale deri te skajet katrore, si dhe kreativitetin që na lejon të kultivojmë, duke nxjerrë mbi to dizajne dhe forma për çdo shije dhe karakter. Por nëse viti i fundit na ka mësuar diçka për thonjtë tanë, është se zgjidhja më e mirë është ajo që ju lehtëson në çdo aspekt të jetës tuaj, ku edhe thonjtë e shkurtër janë një zgjedhje mjaft e lezetshme.

Mbyllja e parukierëve dhe salloneve të bukurisë detyroi shumë prej nesh të braktisim ëndrrën e manikyrit të rregullt dhe sigurisht bashkë me të edhe thonjtë artificialë e më të mëdhenj. Dhe ndërsa në fillim kjo gjendje mund të na ketë pakënaqur, na bëri të vlerësojmë format e vogla elegante në thonjtë tanë natyralë, duke na bërë të mendojmë t’i mbajmë ato edhe pas takimit të radhës.

Përveç kësaj, të themi realisht, thonjtë e gjatë janë një punë me kohë të plotë dhe një armik i prakticitetit, pavarësisht sharmit të tyre, që është një arsye serioze për t’i shmangur ato. Në të njëjtën kohë, përveçse duken të lezetshme dhe të kuruar, thonjtë e shkurtër janë edhe më të shëndetshëm, veçanërisht gjatë një periudhe përpjekjesh të pafundme për të shmangur viruset e dëmshme, përfshirë Covid-19. Thonjtë e gjatë janë një strehë e përsosur për mikroorganizmat patogjenë, duke përfshirë viruset dhe bakteret, të bllokuara poshtë, thonë shumë dermatologë. Sigurisht që ne nuk përpiqemi t’ju trembim apo t’ju pengojmë të zgjidhni çfarëdo gjatësie të thonjve që preferoni, thjesht theksojmë se opsionet më glam të thonjve kërkojnë më shumë vëmendje dhe më shumë kujdes.

Gjithashtu, nëse preferoni opsionet më natyrale në përgjithësi, thonjtë e shkurtër janë për ju dhe premtojnë ta bëjnë pamjen tuaj më profesionale, elegante dhe të përditësuar. Me këtë në mendje, këtu janë disa hapa që mund të ndërmerrni për të shfrytëzuar sa më shumë thonjtë tuaj të shkurtër.

Kujdesuni për skicën

Thonjtë e shkurtër kërkojnë kujdes për shëndetin e thonjve dhe kjo vlen edhe për kutikulat dhe konturin e tyre të përgjithshëm. Sigurohuni që të mbani lëkurën rreth thonjve tuaj të hidratuar duke përdorur një vaj të veçantë ose hidratues, veçanërisht nëse përdorni gjithashtu sasi të mëdha antiseptik.

Provoni një formë ovale

Për një rezultat edhe më natyral, zgjidhni një fund ovale të rrumbullakosur në thonjtë tuaj. Një thonjsh i mirë dhe një skedar profesional do t’ju ndihmojnë të arrini një rezultat uniform edhe në shtëpi.

Eksperimentoni me ngjyrat dhe dizajnet

Arti dramatik dhe intensiv i thonjve do të duket akoma modest dhe elegant në thonjtë e shkurtër, kështu që eksperimentoni dhe lëreni kreativitetin dhe imagjinatën tuaj të shkëlqejë. Nëse, megjithatë, preferoni rezultate më të thjeshta, zgjidhni një ngjyrë më intensive, duke lënë pas ngjyrat klasike, por të zakonshme të kuqe, të zezë apo nudo./abcnews.al