Tërmeti në Turqi: Gjenden tre trupa nga ekipi i volejbollit

schedule13:40 - 9 Shkurt, 2023

schedule 13:40 - 9 Shkurt, 2023

Tre trupa janë gjetur ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi po kërkojnë një hotel të shembur për një grup volejbollistësh shkollorë pas tërmeteve të së hënës.

Trupat e dy mësuesve dhe një studenti u gjetën nga hoteli Isias në Adiyaman, thanë zyrtarët në Qipron veriore të kontrolluar nga Turqia. Një grup prej 39 personash, duke përfshirë ekipet e djemve dhe vajzave, thuhet se kanë qenë në ndërtesë kur ajo u rrëzua.

Përpjekjet e kërkimit vazhdojnë në vendin ku janë mbledhur familjet e lojtarëve. Tërmetet kanë vrarë mijëra në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë.

Atletët kishin udhëtuar për në Adiyaman nga Kolegji Turk Maarif i Famagustës, të shoqëruar nga mësues dhe prindër. Katër nga grupi dihet se kanë mbijetuar pasi ndërtesa shtatëkatëshe u rrëzua, pasi thuhet se kanë arritur të shpëtojnë vetë nga rrënojat.

Media turko-qipriote citoi zyrtarët të thoshin se trupat e pajetë të dy mësuesve u gjetën të mërkurën, dhe se numri i të vdekurve ishte rritur në tre pasi u zbulua një nxënës i klasës së tetë./ h.ll/abcnews.al