Termetet zhvendosen në Greqi dhe Turqi, goditjet që u shënuan sëfundmi

schedule09:38 - 11 Dhjetor, 2019

schedule 09:38 - 11 Dhjetor, 2019

Pas vendit tonë, termetet tashmë po godasin rajonin dhe më gjerë, deri në Turqi. Sëfundmi janë shënuar dy termete në Turqi dhe në Greqi.

Në Kretë, termeti ishte mbrëmë rreth orës 10 të darkës me magnitudë 5.4, ndërsa në Manisa të Turqisë me magnitudë 4.8. Nuk raportohet për njerëz të lënduar, por vetëm dëmë materiale.

Pak ditë më parë termeti goditi Firencen, ku vetëm brenda 12 orëve u regjistruan 36 lëkundje.

Studiuesit kanë thënë se rajonet më të ekspozuara të kontinentit ndaj lëkundjeve të dhunshme sizmike, përfshijnë Shqipërinë, Italinë, Greqinë, Bullgarinë, Rumaninë dhe Turqinë.

Regjistrimet e fundit

M 5.4 – 35km NNE of Palaikastron, Greece

• 2019-12-10 21:58:28 (UTC)

• Magnitude 5.4 earthquake

• Affected countries: Turkey and Greece

• 42 km from Sitia, Greece • Dec 10, 10:58 PM

• Magnitude 4.8 earthquake

• 48 km from Soma/Manisa, Turkey • Dec 10, 9:24 PM

 

/abcnews.al