Tërmet i fortë në Turqi

schedule10:33 - 27 Nëntor, 2020

schedule 10:33 - 27 Nëntor, 2020

Një tërmet me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter tronditi Turëinë mëngjesin e sotëm. Tërmeti pati epiqendrën pranë qytetit të Malatyas dhe një thellësi rreth 5 kilometra duke u ndjerë i fortë në sipërfaqe.

Tërmëti parë u shoqërua nga disa lëkundje të tjera, me magnitutë më të vogël, ndërsa nuk raportohet të ketë dëme në njerëz apo infrastrukturë.

Më datë 30 tetor, Turqia u godit nga një tërmet i fuqishëm duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale të shumta në zonën e Izmirit. /abcnews.al