Temperaturat shkojnë në -59 gradë, banorët të shqetësuar: “Ky është një dimër i butë”

schedule09:45 - 29 Janar, 2020

schedule 09:45 - 29 Janar, 2020

Yakutia, është rajoni më i ftohtë në botë.

Aty vendasit përballen me temperatura esktreme dhe këtë vit kanë shkuar deri në minus 59 gradë.

 

Nga eksperimentet e bëra nga shkencëtarët ka rezultuar se aty çdo gjë ngrin brenda pak sekondave, megjithatë banorët nuk e kanë aspak problem.

 

 

Madje, këtë vit ata ankohen për temperatura më të larta se zakonisht. Ata i vënë fajin ngrohjes globale dhe shprehen se kjo është një situatë shqetësuese.

Banorët lahen çdo ditë në liqen. Pavarësisht temperaturave, ata shprehen se kjo u bën mirë për shëndetin dhe tani janë mësuar./abcnews.al