“Teatri në rrezik”, aktivisti Gentian Gaba: Europa Nostra transmetoi një formë demokracie

10:03 | 25/03/202010:030

“Europa Nostra” ka futur Teatrin Kombëtar të Shqipërisë në listën e 14 vendeve që janë më të rrezikuara gjatë vitit 2020. Bëhet fjalë për vepra të trashëgimisë kulturore që mbartin histori dhe vlera artitekturore.

Aktivisti Gentian Gaba në një lidhje me “ABC e Mëngjesit”, ka folur për Teatrin Kombëtar i cili tashmë është marrë në mbrojtje nga Europa Nostra. Ai u shpreh se ky vendim është një vlerë e shtuar e teatrit dhe se sipas tij transmetoi një formë demokracie.

 “Marrja në mbrojtje nga Europa Nostra transmetoi një formë demokracie në këtë tranzicionin tonë. Është një vlerë e shtuar.

Kjo simbolikisht bën që teatri që të hyjë në Evropë, u bë pjesë e trashëgimisë evropiane. Një aspekt i rëndësishëm është edhe ai ekonomik, duke bashkëpunuar krijohet mundësia për të kanalizuar fonde”, tha Gaba./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono